Koncerty, licytacje i miliony na koncie

Koncerty, licytacje i miliony na koncie
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / wab

150 tys. zł za Złote Serduszko i 200 tys. zł za Złotą Kartę Telefoniczną, zadeklarowana zebrana kwota ponad 37 mln zł - w niedzielę około północy zakończył się XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podczas XIX Finału WOŚP w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie zbierano pieniądze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Obecnie na koncie WOŚP jest ponad 37 mln zł. Jest to kwota zadeklarowana, jak podkreślał szef fundacji WOŚP Jurek Owsiak, ile rzeczywiście zebrano, okaże się za kilka tygodni. Jednak, jak zaznaczył, już aktualna kwota pozwoli na zrealizowanie najważniejszych zadań, jakie w tym roku postawiła sobie fundacja.

W ramach XIX Finału WOŚP tradycyjnie odbyły się licytacje Złotych Kart Telefonicznych i Złotych Serduszek. Serduszko z nr 1 sprzedano w tym roku za 150 tys. zł, kartę telefoniczną - za 200 tys. zł.

W zeszłym roku serduszko z nr 1 osiągnęło cenę 1 110 000 zł, rok wcześniej - 1 010 000 zł. Za najdroższą kartę zapłacono podczas zeszłorocznego Finału 225 tys. zł.

DEON.PL POLECA

W czasie pierwszego Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, otrzymała w darze wyroby ze złota (pierścionki, łańcuszki, kolczyki). Warszawski jubiler Jerzy Kozak zaproponował, aby wykonać z nich złote serduszka. Złoto zawieziono do państwowej mennicy, która przerobiła je na serduszka o masie 3,3789 grama.

Jedna z najwyższych kwot za serduszko nr 1 została wylicytowana w 1999 r., i wynosiła 333.333,33 USD czyli, po ówczesnym kursie, blisko 1,1 mln zł. Rekord padł w 2010 r., kiedy to Złote Serduszko Zostało zlicytowane za 1 110 000 zł.

Każde serduszko z puli było numerowane. Wielu spośród uczestników brało udział w licytacji co roku.

Od 1994 r. do 2004 r. mennica wykonała dla WOŚP 10 serii serduszek. Każde serduszko z dziesiątej serii - 500 sztuk - ozdobiono cyrkonią, były one licytowane podczas XI Finału. Od XII Finału fundacja wystawiała na aukcjach Złote Medale.

Tradycyjnie 100 serduszek licytowanych było w sztabach, pozostałe w wieczornej licytacji telefonicznej transmitowanej przez telewizję. Zawsze serduszko z nr 13 z każdej serii pozostaje w fundacji.

Do licytacji złotych serduszek WOŚP powróciła w 2008 r. W tym roku licytowane będą serduszka z 14. serii.

Fundacja ma pojedyncze, nieodebrane złote serduszka z ubiegłych lat (II, III, IV, V Finału). Można zostać ich właścicielem, wpłacając darowiznę na konto fundacji (58 1240 1112 1111 0010 0944 9739 z dopiskiem: "Darowizna - serduszko z edycji ..."). Bez względu na numer serduszka, cena każdego wynosi 1000 złotych.

Podczas finałowych aukcji licytowane są także karty telefoniczne związane z Finałami i koncertami "Przystanek Woodstock", które od wielu lat przygotowuje Telekomunikacja Polska.

W latach 1997 i 1998 TP wypuściła limitowaną serię kart magnetycznych. Wyprodukowano ich tylko 100 sztuk. Karta nr 1 osiągnęła wtedy cenę 3 tys. zł. Pierwsza złota karta telefoniczna wydana została w 2000 r., na VIII Finał.

Wciąż trwają aukcje internetowe na rzecz WOŚP, część z nich potrwa do końca stycznia. Kupić na nich można niemal wszystko: od lotów szybowcem czy zabytkowym dwupłatowcem, rejsów okrętem podwodnym, żaglowcem, poprzez pamiątki od polityków, sportowców i artystów, po atrakcje w postaci wizyty w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Jerzego Buzka, czy zaproszenia od pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich do wspólnego oglądania meczu otwarcia Stadionu Narodowego w stolicy.

W zeszłym roku Fundacja WOŚP zebrała 42,8 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koncerty, licytacje i miliony na koncie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.