Konstytucja 3 maja - przestrogą i wskazówką

Konstytucja 3 maja - przestrogą i wskazówką
W wystąpieniu na pl. Zamkowym w Warszawie prezydent mówił, że dziś okazujemy wdzięczność twórcom Konstytucji 3 maja. (fot. PAP/Rafał Guz )
PAP / slo

W przemówieniu z okazji święta 3 maja, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w sobotę, że konstytucja z 1791 r. została obalona przez interwencję rosyjską, wspartą przez "obóz narodowej głupoty, zdrady i anachroniczności, zwany Targowicą".

W wystąpieniu na pl. Zamkowym w Warszawie prezydent mówił, że dziś okazujemy wdzięczność twórcom Konstytucji 3 maja. - Wiemy jednak, że konstytucja trzeciomajowa nie była wtedy zwieńczeniem dzieła modernizacji Polski, ale raczej postulatem głębokiej reformy, była zapowiedzią działań zmierzających do przełamania słabości ustrojowej, militarnej, politycznej i gospodarczej - powiedział.

Dodał, że miała być też ona drogą do nowoczesności państwa i wolności narodu oraz zerwania "jakże silnych zależności od Rosji, sposobem na zaczerpnięcie ze źródeł zachodnioeuropejskich ożywczych idei oświeceniowych".

- Wtedy nie udało się nam wyzwolić z zależności od Wschodu; nastąpiła rosyjska interwencja, wsparta przez rodzimy obóz narodowej głupoty, zdrady i anachroniczności, zwany Targowicą - oświadczył prezydent. - Obalona Konstytucja 3 maja została na pokolenia przestrogą i wskazówką, do dzisiaj przypomina, że "nie ma wolności bez nowoczesności" - podkreślił.

DEON.PL POLECA


- Pogoda nas nie rozpieszcza w ramach "majówki z Polską", ale wiadomo: taki mamy klimat. Cieszmy się z tego, że jest dobry klimat i dobra pogoda dla Polski w sensie politycznym, przez całe 25 lat naszej wolności  - powiedział na początku przemówienia Komorowski, nawiązując do chłodnej, deszczowej pogody w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Konstytucja 3 maja - przestrogą i wskazówką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.