Kopacz i Merkel na nabożeństwie ekumenicznym

Kopacz i Merkel na nabożeństwie ekumenicznym
(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
PAP / ptsj

Premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel uczestniczyły w nabożeństwie ekumenicznym upamiętniającym 25. rocznicę Mszy Pojednania, które odprawiono w czwartek w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyli abp Alfons Nossol oraz bp Ryszard Bogusz - duchowny luterański.

Wcześniej w Krzyżowej Kopacz i Merkel wzięły udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy pt. "Odwaga i pojednanie" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że "Polska i Niemcy opowiadają się za bezpieczeństwem i wolnością". "To jest ważne i to widać szczególnie teraz wobec kryzysu na Ukrainie, której terytorialność została naruszona. Dla nas ważne jest tutaj zastosowanie prawa, a nie prawo silniejszego" - zaznaczyła Merkel.

"Pragnę podkreślić w tym miejscu, że my Niemcy w tym kontekście jesteśmy świadomi szczególnych obaw Polaków, Polski na tle jej trudnej historii. I dlatego też w przeszłości już bardzo wyraźnie powiedziałam, i pragnę to tu podkreślić, że solidarność NATO odnosi się do wszystkich sojuszników i Niemcy dalej będą się przyczyniać do zabezpieczenia partnerów NATO" - zapewniła kanclerz Niemiec.

Premier Kopacz, wspominając gest Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla podkreśliła, że był to mocny znak chęci pojednania. "Zdarza się, że szlachetne gesty, dzięki którym wydobywamy z siebie to, co w nas najlepsze, prowadzą do bardzo ważnych zmian. Przekazanie sobie znaku pokoju przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla stało się mocnym znakiem woli pojednania i woli tworzenia nowych, lepszych relacji między Polakami i Niemcami" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

25 lat temu w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Kohla i premiera Mazowieckiego. 12 listopada 1989 r. Mazowiecki i Kohl wzięli udział w mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Msza odbyła się w Krzyżowej, dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 r.

W drodze do Krzyżowej Kohl i Mazowiecki również spotkali się na krótkiej modlitwie o pokój i pojednanie w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Kościół Pokoju w Świdnicy to ewangelicko-augsburska świątynia wpisana w 2001 r. na listę UNESCO. Druga taka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, znajduje się w Jaworze (Dolnośląskie). Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano również w Głogowie. W połowie XVIII w. świątynia została doszczętnie zniszczona przez pożar.

Świdnicką i jaworską świątynie zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwoliła protestantom monarcha austriacki. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny trzydziestoletniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz i Merkel na nabożeństwie ekumenicznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.