Kopacz i Piechociński o wynikach wyborów

Kopacz i Piechociński o wynikach wyborów
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

Premier Ewa Kopacz i wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński rozmawiali w poniedziałek m.in. o wynikach wyborów samorządowych. Według Piechocińskiego zadeklarowana została gotowość do zawierania w pierwszej kolejności koalicji w samorządach z partnerem z koalicji rządowej.

Piechociński powiedział po spotkaniu PAP, że główne tematy rozmów z szefową rządu, to wyniki wyborów samorządowych, polityka bieżąca oraz prace Sejmu.

"Zadeklarowaliśmy też, że w pierwszej kolejności będziemy wchodzić w koalicje w samorządzie z naszym koalicjantem. To normalne i naturalne podejście, razem byliśmy dwie kadencje w samorządzie, a to były z pewnością udane kadencje dla Polski" - ocenił Piechociński.

Jak dodał, układanie większości w samorządach z opozycją, "to demontowanie stabilności Sejmu i rządu". "To byłoby zupełnie irracjonalne" - stwierdził lider PSL.

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych wciąż nie są znane. Z niedzielnego sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsatu wynika, że w skali kraju wyniki do sejmików wojewódzkich wygrał PiS uzyskując 31,5 proc. głosów. PO otrzymała 27,3 proc. poparcia. Na trzeci w kolejności PSL głosowało 17 proc. wyborców.

Kolejny temat poniedziałkowej rozmowy, to - jak relacjonował Piechociński - wtorkowe spotkanie z centralami związkowymi działającymi przy Kompanii Węglowej.

Premier Kopacz ma we wtorek spotkać się z przedstawicielami związków zawodowych działających w KW - szefowa rządu zaprosiła związkowców na godz. 14 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Wcześniej ma dojść do spotkania rządowego międzyresortowego zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego.

Od czwartku w siedzibie Kompanii Węglowej trwa protest górników, którzy domagają się m.in. odwołania odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza i wymiany rady nadzorczej spółki. Protest rozpoczął się po informacjach strony związkowej, jakoby usłyszała od zarządu spółki, iż po fiasku emisji euroobligacji w kasie nie ma pieniędzy na wypłaty. W połowie września zarząd KW poinformował, że z 14 kopalń KW tylko 3 są rentowne. W pierwszym półroczu 2014 r. wynik finansowy KW wyniósł minus 342 mln zł. W 2013 r. KW na sprzedaży węgla straciła ponad miliard złotych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz i Piechociński o wynikach wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.