Kopacz: jest podstawa dla delegalizacji MW

Kopacz: jest podstawa dla delegalizacji MW
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oceniła w czwartek, że art.13 konstytucji mógłby być podstawą prawną do delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej. Zastrzegła jednocześnie, że musi o tym zadecydować sąd.

Po niedzielnych zajściach w Warszawie podczas Marszu Niepodległości SLD chce w ciągu dwóch tygodni złożyć wniosek o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Argumentuje, że organizacje te mają charakter faszystowski i łamią konstytucję. 

"Powiem szczerze, że jeśli chodzi o artykuł 13 konstytucji - w kwestii Młodzieży Wszechpolskiej - to byłaby pewnie jakaś podstawa prawna. O tym oczywiście muszą zadecydować sądy, gdzie trzeba będzie wystąpić z takim wnioskiem (o delegalizację-PAP). Kluby SLD i Ruchu Palikota pewnie wspólnie wystąpią do sądu o delegalizację" - powiedziała Kopacz, pytaną o tę sprawę na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według art.13. konstytucji zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy, lub wpływu na politykę państwa, albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

DEON.PL POLECA

Kopacz przyznała jednocześnie, że bardziej problematyczna jest kwestia ewentualnej delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego. "Tu będzie problem, dlatego że oni nie mają swojego statusu, nie są ani stowarzyszeniem, ani partią polityczną. Ale myślę, że prawnicy nad tym pracują. Zobaczymy jakie będą ostateczne wnioski po tym spotkaniu Ruchu Palikota i SLD" - powiedziała marszałek Sejmu.

SLD i Ruch Palikota organizują wspólnie w sobotę w Sejmie spotkanie pod hasłem "Razem dla Europy, przeciw faszyzmowi". Spotkanie to odpowiedź na zajścia podczas niedzielnego Marszu Niepodległości w Warszawie. Według rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka podczas konferencji odbędzie się dyskusja nt. wzmożonej aktywności ugrupowań nacjonalistycznych. Nie wykluczył, że uczestnicy spotkania podpiszą wspólnie deklarację "Za Europą, przeciw faszyzmowi". Rozenek uważa, że uczestnicy spotkania przedstawią wspólną deklarację. 

"Jeśli chodzi o Młodzież Wszechpolską, rzeczywiście taka była zapowiedź SLD i Ruchu Palikota, że będą się w tej sprawie bardzo mocno wspierać, pewnie stąd to spotkanie. Wspólność interesu, jednakowe myślenie w tej sprawie powoduje, że będą próbowali się wzmacniać w tych dążeniach" - oceniła Kopacz.

Środowiska MW i ONR były wśród organizatorów Marszu Niepodległości, który w niedzielę po południu przeszedł ulicami Warszawy. Na początku marszu doszło do burd: w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki; policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Szef MW Robert Winnicki zapowiedział podczas niedzielnego marszu tworzenie "Ruchu Narodowego", którego celem byłoby "zorganizowanie narodu i obalenie republiki Okrągłego Stołu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz: jest podstawa dla delegalizacji MW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.