Kopacz nie wyklucza uchwały ws. Białorusi

Kopacz nie wyklucza uchwały ws. Białorusi
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / pz

Marszałek Ewa Kopacz nie wyklucza przyjęcia przez Sejm uchwały w sprawie konfliktu dyplomatycznego na linii UE-Białoruś. Zapowiedziała, że kwestia ta zostanie omówiona na czwartkowych posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

- W czwartek będzie posiedzenie prezydium i konwentu. Będziemy się zastanawiać czy to będzie uchwała jednego klubu, czy Prezydium Sejmu, przyjęta przez aklamację. Do piątku mamy posiedzenie, więc myślę, że zdążymy taką uchwałę podjąć i przekazać na ręce ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - powiedziała Kopacz w środę dziennikarzom. Jej zdaniem, uchwała Sejmu może wzmocnić stanowisko Polski.

Złożenie projektu uchwały w sprawie łamania praw człowieka na Białorusi oraz konfliktu dyplomatycznego wywołanego przez tamtejsze władze zapowiedział klub Solidarnej Polski. W przygotowanym przez SP projekcie uchwały wzywa się białoruskie władze m.in. do natychmiastowego zaprzestania stosowania represji wobec obywateli. SP proponuje także, aby w uchwale Sejm wyraził dezaprobatę wobec poczynań władz Białorusi, "wymierzonych przeciwko demokracji wewnętrznej i dobrosąsiedzkim stosunkom międzynarodowym".

We wtorek UE objęła sankcjami za łamanie praw człowieka 21 kolejnych sędziów i policjantów. W odpowiedzi Białoruś wezwała ambasadorów UE i Polski do wyjazdu i udania się do swoich krajów na konsultacje. Zarazem władze Białorusi wezwały swoich ambasadorów z Brukseli i Warszawy na konsultacje do Mińska.

W reakcji na to szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła, że państwa UE "w geście solidarności i jedności" wycofają swoich ambasadorów na konsultacje. Ambasador Polski w Mińsku Leszek Szerepka opuścił już Białoruś.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz nie wyklucza uchwały ws. Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.