Kopacz: przypominam deklarację Komorowskiego

Kopacz: przypominam deklarację Komorowskiego
(fot. Kancelaria Premiera / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP/rj

Przypominam deklarację prezydenta Bronisława Komorowskiego z kampanii prezydenckiej - tak premier Ewa Kopacz odpowiedziała w sobotę na pytanie, czy rozmawiała z prezydentem ws. podpisania przez niego ustawy o in vitro. Premier odniosła się też do opinii na temat terminu wyborów.

Prezydent Komorowski w przyszłym tygodniu ma przedstawić decyzję ws. ustawy o in vitro. W piątek zapowiedział, że będzie zwracał szczególną uwagę na kwestie konstytucyjności ustaw, które trafią do niego w końcowym okresie jego misji prezydenckiej, który zbiega się z kampanią wyborczą. Wcześniej Komorowski zapowiadał, że podpisze ustawę o in vitro, o ile będzie ona zgodna z konstytucją.

Premier na briefingu prasowym w Nowym Sączu była pytana, czy ma deklarację prezydenta, że podpisze ustawę, a także, czy spotka się lub będzie rozmawiała z prezydentem Komorowskim na ten temat.

- Ustawa o in vitro jest wielkim zwycięstwem wolności, to nie jest żaden oblig, nikt nikomu niczego nie nakazuje, ale daje szansę dla 1,5 mln tych ludzi, rodzin, które dzisiaj nie mogą mieć z różnych powodów swoich własnych dzieci - odpowiedziała premier. - Ci, którzy będą chcieli skorzystać z tej metody, będą mogli z niej skorzystać nieodpłatnie. To jest dla mnie wartość nadrzędna ja rozumiem, że przez wszystkich rozumiana jednakowo - dodała premier. Dopytywana, czy rozmawiała z prezydentem, odparła: "Tylko przypominam deklarację prezydenta podczas kampanii prezydenckiej".

Także w piątek Kopacz była pytana o decyzję prezydenta w tej sprawie. Jak mówiła, podejrzewa, że Komorowski ustawę podpisze. - Nawet jeśli ma wątpliwości co do jednego czy drugiego zapisu, to zawsze może je wyartykułować. Natomiast na pewno jest zwolennikiem metody in vitro - mówiła dziennikarzom przed odjazdem do Małopolski.

Podczas kampanii prezydenckiej Komorowski mówił m.in., że praktycznym wymiarem troski o rozwój polskiej rodziny jest także stosunek do uregulowania prawnego stosowania metody in vitro. Zapewnił, że respektuje odmienne wrażliwości światopoglądowe obywateli Polski. Dlatego - jak mówił - w najdelikatniejszych obszarach życia ludzkiego nie wolno "wkraczać w rolę właściciela ludzkich sumień". Podczas kampanii wypominał swojemu kontrkandydatowi - Andrzejowi Dudzie (obecnie prezydentowi elektowi), że jego formacja kwestie sumienia chciała zastąpić kodeksem karnym. - Chciał pan karać ludzi dwoma latami więzienia za stosowanie metody in vitro. Proszę państwa, to jest średniowiecze - mówił podczas debaty telewizyjnej Komorowski.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. Następnie Senat, po burzliwej debacie, ostatecznie zaakceptował ją bez poprawek. W poniedziałek marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że skierowała ustawę do prezydenta.

W ubiegłym tygodniu Komorowski zapowiadał, że podpisze ustawę o in vitro, o ile będzie ona zgodna z konstytucją. Gdy nad ustawą debatowali senatorzy, Kancelaria Prezydenta skierowała list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, w którym stwierdzono m.in., że wprowadzana ustawą o in vitro możliwość pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, budzi poważną wątpliwość, co do zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym.

Ustawa o leczeniu bezpłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro, daje prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Dziennikarze pytali też premier Kopacz o komentarz do opinii niektórych polityków opozycji, że późniejszy termin wyborów parlamentarnych jest korzystny dla PO. - Źli ludzie muszą tak mówić. Naprawdę. Zbyt odległy termin wyborów zawsze będzie wytłumaczeniem dla tych, którym się nie chce długo pracować w kampanii - powiedziała Kopacz.

- To nie termin wyborów wygrywa wybory, ale ludzie, którzy na własnych nogach idą i oddają swój głos jednocześnie, obdarzając zaufaniem takie a nie inne ugrupowanie polityczne - dodała.

W piątek prezydent Komorowski zarządził wybory prezydenckie na 25 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz: przypominam deklarację Komorowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.