Kopacz w drodze na Dolny Śląsk

Kopacz w drodze na Dolny Śląsk
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mg

Premier Ewa Kopacz udała się w poniedziałek rano na Dolny Śląsk - tego dnia ma w planach m.in. wizytę w Wałbrzychu, gdzie będzie mowa o środkach na rewitalizację miasta. Premier odwiedzi też należącą do KGHM Hutę Miedzi "Głogów".

We wtorek po południu we Wrocławiu - na trzecim już wyjazdowym posiedzeniu - zbierze się Rada Ministrów.

- Odwiedzimy dzisiaj Wałbrzych, Głogów, Wrocław, jutro Rada Ministrów we Wrocławiu - powiedziała Kopacz na poniedziałkowym briefingu przed wyjazdem na Dolny Śląsk. Premier udała się tam koleją. W podróży towarzyszą jej m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Kopacz poinformowała, że tematem wizyty w Wałbrzychu ma być rewitalizacja. - Jak wiecie państwo, Wałbrzych ma swoją smutną historię jeśli chodzi o przemiany, więc ta rewitalizacja dla nich i te pieniądze, które w związku z tym są w nowej perspektywie finansowej - to jest około 22 mld zł plus 3 mld z dodatkowych źródeł, na pewno będą służyć temu, by pięknie odmienić oblicze Wałbrzycha - zaznaczyła Kopacz.

Kolejnym punktem wizyty szefowej rządu ma być należąca do KGHM Polska Miedź S.A. Huta Miedzi "Głogów".

- Będziemy rozmawiać z pracownikami KGHM, ale również z przedstawicielami zarządu - zapowiedziała premier.

Szefowa rządu była też pytana czy zainteresuje się sprawą ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu dr Janusza Malinowskiego, który - według doniesień medialnych - został pod koniec ubiegłego tygodnia zawieszony po publicznej wymianie zdań z ministrem zdrowia Marianem Zembalą.

Szef oddziału położniczo-ginekologicznego wyraził pogląd, że kobiety rodzą we Wrocławiu w "skandalicznych warunkach". W odpowiedzi od Zembali usłyszał, że być może nie radzi sobie z prowadzeniem oddziału.

Premier zadeklarowała, że znajdzie czas, by wysłuchać wszystkich stron sporu w szpitalu wojewódzkim we Wrocławiu, zarówno dra Malinowskiego, jak i ministra zdrowia.

Z programu wizyty dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że Kopacz ma w poniedziałek w planach m.in. zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, a wieczorem spotkanie z przedstawicielami środowisk artystycznych i kulturalnych we Wrocławiu.

We wtorek z kolei szefowa rządu zwiedzi remontowany Kanał Miejski we Wrocławiu. O godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów.

Z porządku obrad dostępnego na stronach kancelarii premiera wynika, że rząd zajmie się we Wrocławiu projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Europejska Stolica Kultury 2016". Tytuł ESK został przyznany Wrocławiowi w 2011 roku; miasto będzie dzielić tytuł z hiszpańskim San Sebastian.

W ramach ESK we Wrocławiu będą odbywać się festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z ESK Wrocław wyda ok. 300 mln zł, z czego - jak mówił w połowie czerwca prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz - 120 mln zł to mają być pieniądze przekazane przez rząd.

Obradująca we Wrocławiu Rada Ministrów wysłucha również informacji ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego o realizacji inwestycji przeciwpowodziowych na Dolnym Śląsku.

Rada Ministrów rozpatrzy projekty uchwał Rady Ministrów w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W porządku wtorkowego posiedzenia jest ponadto projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz w drodze na Dolny Śląsk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.