Kopacz: w Opolu przedstawię plan budowy dróg

Kopacz: w Opolu przedstawię plan budowy dróg
Premier Ewa Kopacz na Dworcu Centralnym w Warszawie, przed wyjazdem do Opola, 26 bm. (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / rj

W środę w Opolu zostanie zaprezentowany program budowy dróg krajowych na lata 2014-23 - zapowiedziała przed wyjazdem na Opolszczyznę premier Ewa Kopacz.

Podczas briefingu w środę rano szefowa rządu zapowiedziała, że program ogłosi zaraz po przyjeździe.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu ministrowie wysłuchali informacji na temat projektu programu wieloletniego: "Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023", który ma zostać przyjęty we wrześniu. Główny cel programu to dokończenie sieci dróg w Polsce i takie skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15 proc.

Jak zapowiadano wcześniej, o łącznej wartości programu zdecyduje rząd. Ma to być kwota nie mniejsza niż 100 mld zł, w tym pieniądze z budżetu państwa i środki unijne. Będą też dodatkowe źródła finansowania.

DEON.PL POLECA

Podczas briefingu Kopacz odniosła się też do pytań dotyczących Kompanii Węglowej. Powiedziała, że Kompania Węglowa już powstała, natomiast to, jakie aktywa zostaną do niej wniesione, wiadomo będzie wkrótce. - W ciągu najbliższych dni minister skarbu będzie gotowy z bardzo szczegółowym przekazem - zapowiedziała.

Dopytywana o zapowiedzi wznowienia akcji protestacyjnych w górnictwie Kopacz przypomniała, że rozmowy na temat Kompanii Węglowej prowadziła z partnerami, którzy "są twardzi w negocjacjach". - Chcę się wywiązać, tak jak wywiązałam się, jeśli chodzi o pierwszą kopalnię, z którą musiałam się zmierzyć, czyli kopalnią Kazimierz-Juliusz - mówiła.

- Tam ludzie nie dość, że bardzo bali się o utratę miejsc pracy, to obawiali się też utraty swoich mieszkań, które poszły pod zastaw, gdyż źle zarządzano tą kopalnią. Udało się, ludzie nie stracili pracy, utrzymali swoje mieszkania - mówiła.

We wtorek przedstawiciele regionalnych central związkowych ze Śląska poinformowali, że od września rozpoczną akcję mającą informować o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami, podpisanego 17 stycznia br. wobec trudnej sytuacji górnictwa. Od października ma zostać wznowione pogotowie protestacyjno-strajkowe. Jak podkreślili związkowcy, nie zamierzają już rozmawiać z rządem i nadal oczekują na realizację porozumienia. Wśród zasadniczych elementów porozumienia, "które nie są i pewnie nie zostaną wykonane", związkowcy wymieniają te dotyczące powołania i późniejszego funkcjonowania tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

We wtorkowym komunikacie CIR podkreślono, iż "nie jest prawdą, że minął jakikolwiek termin zapisany w styczniowych porozumieniach z górnikami. Rząd z powagą i zaangażowaniem podchodzi do sytuacji w górnictwie węgla kamiennego i dlatego podejmuje wszystkie działania, aby "Nowa Kompania Węglowa" powstała w terminie przewidzianym w porozumieniu zawartym 17 stycznia br." Jak przypomniano, termin ten upływa 30 września.

"Dotąd wszystkie postanowienia styczniowego porozumienia zostały ze strony rządowej wypełnione i intencją rządu jest dalsze prowadzenie tego procesu, dotrzymanie warunków porozumienia ze stroną społeczną. Obecnie zarząd Kompanii Węglowej negocjuje z potencjalnymi zainteresowanymi warunki uczestnictwa w projekcie NKW" - napisano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kopacz: w Opolu przedstawię plan budowy dróg
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.