Kraków: pogrzeb Andrzeja Wajdy w środę

Kraków: pogrzeb Andrzeja Wajdy w środę
(fot. MediaPictures.pl / Shutterstock.com)
KAI/ ed

W środę, 19 października odbędą się w Krakowie uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Wajdy. Msza św. w intencji zmarłego zostanie odprawiona w kościele dominikanów przy ul. Stolarskiej.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 9 października Andrzeja Wajdy odbędą się w Krakowie w środę 19 października. O godz. 13:30 wystawiona zostanie urna z prochami zmarłego w kościele Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. O godz. 14:30 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa. Pogrzeb odbędzie się o godz. 16:30 na Cmentarzu Salwatorskim - poinformował Maciej Grzyb, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po kilku latach z nich jednak zrezygnował i przeniósł się do Łodzi, by tam rozpocząć studia w Wyższej Szkole Filmowej.

DEON.PL POLECA

Jako reżyser zadebiutował w 1955 r. filmem "Pokolenie". Jego drugi film "Kanał" (1956 r.), opowiadający historię powstańców warszawskich przyniósł mu międzynarodowy sukces - otrzymał za niego Srebrną Palmę na festiwalu w Cannes. W kolejnych latach w jego dorobku artystycznym znalazły się takie filmy jak: "Popiół i diament", "Popioły", "Polowanie na muchy", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowieka z marmuru", "Bez znieczulenia". W 1979 r. wyreżyserował "Panny z Wilka", który przyniósł mu nominację do Oscara. W 1981 r. nakręcił "Człowieka z żelaza", za który otrzymał Złotą Palmę w Cannes oraz kolejną nominację do Oscara. Kolejne filmy Wajdy to m.in.: "Danton", "Pan Tadeusz", "Zemsta", "Katyń", "Tatarak", "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

W 2000 roku dostał Oscara za całokształt twórczości. Jego dorobek życia nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem.

Jego ostatni film "Powidoki" miały oficjalną premierę we wrześniu na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Obraz trafi do kin na początku przyszłego roku. Film ten jest kandydatem do przyszłorocznych Oscarów w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Andrzej Wajda jako reżyser teatralny debiutował w 1959 r. sztuką "Kapelusz pełen deszczu", którą wystawił w Teatrze Dramatycznym w Gdyni. Od 1963 r. współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie, gdzie wystawił m.in. "Wesele" Wyspiańskiego", "Nastasję Filipowną", "Antygonę" Sofoklesa, "Hamleta" Szekspira.

6 marca br. w Krakowie Andrzej Wajda świętował swoje 90. urodziny. Z tej okazji w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się wyjątkowy koncert, zorganizowany dla Mistrza, a honorowym gościem wydarzenia był sam jubilat. "Od najwcześniejszego dzieciństwa Kraków jawił się w moich snach" - wyznał wtedy Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda był założycielem i fundatorem Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem "Cracoviae Merenti" w 1995 r. W czerwcu tego roku, w trakcie gali Święta Małopolski, został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez samorząd województwa: Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Małopolski.

Andrzej Wajda był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Był honorowym członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyznano mu tytuły honorowego obywatela Gdańska, Gdyni, Łodzi, Opola, Radomia, Suwałk i Warszawy. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, w tym Order Orła Białego. Uhonorowały go także rządy Bułgarii, Francji, Japonii, Węgier i Włoch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: pogrzeb Andrzeja Wajdy w środę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.