Kraków: potrzebni są wolontariusze na dziecięcym oddziale covidowym

2 miesiące temu
PAP/kb

Na oddziale dziecięcym covidowym w szpitalu Żeromskiego w Krakowie potrzeba wolontariuszy, którzy dotrzymają towarzystwa małym pacjentom.

Najbardziej mile widziani są ozdrowieńcy lub zaszczepieni.

W szpitalu Żeromskiego jest 30 łóżek covidowych dla dzieci, wszystkie miejsca są zajęte. Razem z dziećmi na oddziale przebywają także ich rodzice, którzy wspierają i zabawiają swoje pociechy – często są to dzieci kilkutygodniowe i kilkumiesięczne.

Dla dorosłych placówka przygotowała rozkładane fotele, na których mogą spędzić także noc. Większość rodziców również ma covid, ale nie są pacjentami szpitala, twierdzą, że czują się dobrze.

Mają status osoby opiekującej się dzieckiem. Jeśli ich stan się pogarsza, trafiają na oddział covidowy dla dorosłych.

"Takich sytuacji jest coraz więcej. W trzeciej fali COVID-19 ciężko chorują młodzi ludzie – rodzice naszych pacjentów. Wczoraj 2-letnia Ola i 6-letni Maks obydwoje z covid zostali sami. Rodziców musieliśmy hospitalizować w oddziale dla dorosłych, na tlenie, walczą" – przekazała w mediach społecznościowych ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego Lidia Stopyra.

Placówka szuka osób, które pomogą.

"Potrzebujemy wolontariuszy, którzy dotrzymają dzieciom towarzystwa, pobawią się, pocieszą. Dzieciom w chorobie smutno, a rodzicom między jednym a drugim tlenowym oddechem serce się kraje" – wyjaśniła ordynator.

Wcześniej lekarze ze szpitala Żeromskiego wystosowali apel z prośbą o przekazywanie fotelików samochodowych, których brakowało w karetkach przewożących dzieci do lub ze szpitala.

"Już dwie minuty po poście o akcji <> rozdzwoniły się telefony, a w ciągu godziny udało się uzbierać niezbędny komplet. Dziękujemy Wam serdecznie. Akcja udana i dlatego można stwierdzić śmiało, że jest zakończona" – czytamy na profilu facebookowym szpitala.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia minionej doby w Małopolsce przybyło 2766 nowych przypadków covid, zmarło 40 chorych, na kwarantannie przebywa 38823 osób.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Kraków: potrzebni są wolontariusze na dziecięcym oddziale covidowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.