Krzyże Zasługi dla policjantów i strażaków

Krzyże Zasługi dla policjantów i strażaków
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ad

26 policjantów i strażaków, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach, otrzymało w piątek od szefa MSW Jacka Cichockiego Krzyże Zasługi za Dzielność - jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta w czasach pokoju.

"Odznaczeni funkcjonariusze dokonali czynów najwyższej próby. Ryzykując własne życie, nieśli pomoc i uratowali życie poszkodowanych osób" - powiedział Cichocki podczas uroczystości w MSW. Uczestniczyli w niej m.in. komendant główny policji Marek Działoszyński i komendant Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

"Krzyże Zasługi za Dzielność to odznaczenia jedyne w swoim rodzaju. Nie można zostać wyróżnionym tym odznaczeniem za długoletnią, rzetelną służbę. Jedynym momentem, w którym funkcjonariuszowi może zostać przyznane to odznaczenie, jest sytuacja, w której z narażeniem własnego życia niesie pomoc innym - przypomniał Cichocki.

Odznaczenia otrzymało 19 funkcjonariuszy policji, w tym jedna policjantka. Sierż. Katarzyna Kwietniewska z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi otrzymała Krzyż Zasługi już po raz drugi. W maju 2011 r. w czasie wolnym od służby policjantka wyprowadziła 61-letnią kobietę z płonącego budynku. Natomiast w marcu 2012 roku policjantka wyciągnęła z zadymionego mieszkania 57-letniego nieprzytomnego mężczyznę i udzieliła mu pierwszej pomocy.

"Krzyże Zasługi za Dzielność" otrzymało również trzech policjantów z Katowic - aspirant Tomasz Sołtysiak, aspirant Dariusz Stefański i sierżant Tomasz Bochaczyk. Funkcjonariusze ci w sierpniu 2011 r. ewakuowali z płonącego budynku sześć osób. Ewakuowani znajdowali się na czwartym i piątym piętrze. Policjanci pracowali bez żadnego zabezpieczenia i sprzętu.

Odznaczonych zostało także siedmiu strażaków - wśród nich ogniomistrz Krzysztof Raczkowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Strażak w sierpniu 2011 r. w czasie wolnym od służby uratował tonącego mężczyznę.

Z kolei aspirant sztabowy Damian Zacharko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach został odznaczony za to, że we wrześniu 2011 r. w czasie wolnym od służby uratował uwięzionego i nieprzytomnego mężczyznę z silosu. Udzielił mu pierwszej pomocy, dzięki której poszkodowany odzyskał przytomność.

W grudniu 2011 r. młodszy aspirant Przemysław Jelonek i sekcyjny Tomasz Kiszczak z Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu uratowali z płonącego budynku czteroosobową rodzinę, w tym dwójkę dzieci. Jeden z tych strażaków podczas akcji oddał dziecku, które zaczęło tracić przytomność, własny aparat oddechowy.

Krzyż za Dzielność został ustanowiony w 1928 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom policji i straży pożarnej oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa i bezpieczeństwa obywateli. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanych w czasach pokoju przez prezydenta. Każdego roku minister spraw wewnętrznych występuje o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzyże Zasługi dla policjantów i strażaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.