Policja o bezpieczeństwie imprez sportowych
Konieczne są zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, które umożliwią policji i klubom oraz organizacjom piłkarskim wspólne ściganie pseudokibiców. To wnioski ze spotkania komendantów policji z całej Polski, które zakończyło się w środę w Kielcach.
Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach przez dwa dni gościła także przedstawicieli ministerstw: spraw wewnętrznych, administracji, sportu oraz sprawiedliwości, a także wojewodów, przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ekstraklasy S.A. Debata dotyczyła zapewnienia bezpieczeństwa podczas masowych imprez sportowych.
"W Polsce poprawiło się bezpieczeństwo na samych obiektach sportowych, ale nadal mamy sporo problemów z pseudokibicami zakłócającymi porządek na trasach dojazdowych, w miastach czy na dworcach. Wspólnym wnioskiem spotkania jest konieczność wprowadzenia zmian w prawie, które umożliwią policji i klubom wymianę informacji na temat tych osób" - powiedział w środę PAP gospodarz spotkania, komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.
Podczas spotkania także przedstawiciele PZPN i Ekstraklasy podkreślali, że również im jako głównym organizatorom imprez piłkarskich powinno przysługiwać prawo nakładania zakazów wstępu na mecze. Zarówno policja, jak i organizatorzy imprez sportowych oczekują większego zaangażowania klubów w działania piętnujące agresywnych pseudokibiców.
"Wspólne wnioski ze spotkania, zebrane przez nas także od zespołów działających w każdym województwie, przekażemy ministerstwu spraw wewnętrznych. Zresztą debacie i naszym uwagom przysłuchiwał się wiceminister (spraw wewnętrznych - PAP) Michał Deskur, co ułatwi szybkie rozpoczęcie drogi legislacyjnej" - powiedział Działoszyński.
Tylko w najbliższy weekend policja będzie zabezpieczać 35 meczy w kraju. W ciągu ostatnich 10 miesięcy policja w zabezpieczenie imprez zaangażowała środki własne wartości ok. 30 mln zł.
Rok temu weszła w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany miały na celu skuteczną walkę ze zjawiskiem chuligaństwa stadionowego oraz pomoc służbom w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas turnieju EURO 2012. Zaostrzone zostały m.in. sankcje karne dla osób zagrażających bezpieczeństwu imprezy masowej oraz rozszerzony został zakres obowiązywania zakazu stadionowego również na mecze wyjazdowe. Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda ma możliwość przerwania imprezy masowej, gdy jej dalszy przebieg zagraża zdrowiu lub życiu uczestników.
Skomentuj artykuł