Kto jest najbardziej wpływowym Polakiem?

"Rzeczpospolita" / KAI / drr

Premier Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa i dziennikarz Tomasz Lis to liderzy rankingu "Rzeczpospolitej" najbardziej wpływowych Polaków.

Kolejne miejsca zajęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i urzędujący prezydent Lech Kaczyński.

Dalej: ojciec Tadeusz Rydzyk, właściciel Radia Maryja i telewizji Trwam, Jerzy Buzek, szef parlamentu Europejskiego, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, obecny szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i były - Władysław Bartoszewski.

Największy spadek w ciągu dwóch lat zanotowali w rankingu Roman Giertych, były wicepremier w rządzie PiS, dziś tylko adwokat, i Jan Rokita, który kilka lat temu zaliczał się do najbardziej promitentnych polityków PO, a dziś jest publicystą.

DEON.PL POLECA

Najwyżej klasyfikowanym w rankingu biznesmenem jest Jan Kulczyk, właściciel Kulczyk Holding (27). Na 67. miejscu znalazł się Ryszard Krauze, założyciel Prokomu, a właściciel Getin Banku Leszek Czarnecki - na 77 miejscu.

Zdaniem katolickiego publicysty Tomasza Wiścickiego obecność w pierwszej dziesiątce dwóch przedstawicieli Kościoła nie odzwierciedla to jednak rzeczywistych wpływów duchownych. – Kardynał Dziwisz jest postrzegany jako wpływowy w dużej mierze ze względu na

wieloletnią współpracę z Janem Pawłem II – mówi. – A pozycja ojca Rydzyka została wykreowana przez media. Jego wpływ ogranicza się do kilku procent wyznawców. Brakuje mi tu np. przewodniczącego episkopatu abp. Józefa Michalika - mówi Wiścicki. Przewodniczący Episkopatu zajął 34. miejsce w rankingu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto jest najbardziej wpływowym Polakiem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.