Kudrycka o reformie nauki i szkolnictwa

Kudrycka o reformie nauki i szkolnictwa
(fot. pl2011.science.gov.pl)
PAP / pz

W ubiegłych latach ministerstwo reformowało naukę, a w 2012 r. zajmuje się wdrażaniem nowych przepisów przez uczelnie i instytucje naukowe - mówiła min. Barbara Kudrycka w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister przypomniała, że w poprzedniej kadencji ministerstwo nauki reformowało naukę i szkolnictwo wyższe, przygotowując albo nowelizując osiem ustaw (m.in. o zasadach finansowania nauki, o Narodowym Centrum Nauki, o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, o Polskiej Akademii Nauk).

W tym roku ministerstwo nauki zajmuje się wdrażaniem nowych przepisów przez uczelnie i instytucje naukowe. W ramach tych prac "odbyliśmy około 60 spotkań z senatami uczelni wyższych, zorganizowaliśmy 48 seminariów szkoleniowych, w których uczestniczyło blisko cztery tysiące osób, było też 16 spotkań informacyjno-promocyjnych. Prowadzimy szkolenia dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej, kończą się też szkolenia dla wszystkich urzędników w ministerstwie - chcemy, żeby znali nowe przepisy" - zapewniała minister.

Według danych ministerialnych, w efekcie wprowadzenia reformy 97 proc. uczelni publicznych i 94 proc. niepublicznych opracowało szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania studentom pomocy materialnej. Natomiast ponad połowa uczelni publicznych i 70 proc. niepublicznych podpisało umowy między uczelnią a studentami, w których określa się warunki i koszty związane z całym okresem studiów. Minister dodała, że większość uczelni przekazała też swoje dane do nowego elektronicznego systemu informacji o szkolnictwie wyższym (POL-on), a na stronach ministerstwa funkcjonuje "słup ogłoszeniowy o wolnych stanowiskach" - naukowych, akademickich i w sferze zarządzania nauką.

Ministerstwo ogłosiło również konkurs na sześć pierwszych Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (termin nadsyłania aplikacji mija 9 marca). Jednostka, która zyska status KNOW, może otrzymywać przez pięć lat co roku nawet 10 mln zł dodatkowych środków.

DEON.PL POLECA

Minister zaznaczyła, że w sektorze nauki realizowana jest nowa polityka finansowania badań. Dotychczasowe zadania ministra nauki z zakresu finansowania projektów badawczo-rozwojowych podzieliły między siebie dwie agencje: Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W 2011 r. na NCN dysponowało kwotą ponad 471 mln zł, przeznaczanych m.in. na granty dla młodych naukowców, prowadzących badania w zakresie nauk podstawowych. Na 2012 r. dla NCN przewidziano ponad 858 mln zł. Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, na realizację w 2011 r. programów strategicznych i rozwojowych przypadło ponad 991 mln zł, w tym roku będzie to ponad miliard 142 miliony. NCBiR realizuje obecnie 61 programów - przypomniała minister.

- W Polskiej Akademii Nauk powołano trzy nowe instytuty naukowe - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytut Biologii Ssaków PAN i Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych. Zrestrukturyzowano też Zakład Biologii Antarktyki, włączając go do Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, a także utworzono dwa centra - Interdyscyplinarne Centrum Nauk Fizycznych, Chemicznych i Medycznych oraz Centrum Badań Ziemi i Planet - GeoPlanet - wyliczała Kudrycka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kudrycka o reformie nauki i szkolnictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.