Kwaśniewski: Koalicja PiS-SLD? To możliwe

Kwaśniewski: Koalicja PiS-SLD? To możliwe
(fot. kwasniewskialeksander.pl)
PAP / wab

Koalicja PiS-SLD oparta na pragmatycznym programie ku przyszłości jest realna i ja bym nie odrzucał takiej możliwości - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski, który był gościem radia TOK FM, zaznaczył że ewentualne porozumienie PiS z SLD "to jeden z wątków dyskusji, który na pewno w Prawie i Sprawiedliwości ma miejsce". Jego zdaniem, jeśli jest w PiS frakcja, która o tym rozmawia, jest to grupa ludzi, "która jest przede wszystkim zorientowana na władzę".

W ocenie byłego prezydenta, "w ramach walki o władzę tzw. zdolność koalicyjna jest jedną z najważniejszych kwestii, a ona w PiS jest dzisiaj - po zniszczeniu LPR i Samoobrony - właściwie zerowa".

- Więc ja sądzę, że w takich rozmowach szczególnie, które prowadzą młodzi ludzie, kiedy zastanawiają się, jak stworzyć pewną realną wizję powrotu do władzy, to pewno i taki scenariusz istnieje - uważa.

- I moim zdaniem, on jest realny. Ja bym go absolutnie nie odrzucał - zaznaczył Kwaśniewski. W jego przekonaniu, ewentualne porozumienie PiS i SLD mogłoby się opierać na "pragmatycznym programie ku przyszłości". - Przecież nie na próbie znalezienia kompromisu w sprawach oceny PRL, komunizmu, generała Jaruzelskiego, bo to jest niemożliwe - ocenił. - Dla trzydziestoparolatków takie zostawienie historii "w kącie" nie wydaje mi się niemożliwe" - dodał były prezydent.

Kwaśniewski odniósł się także do kongresu PiS, który odbył się w weekend w Poznaniu, podczas którego m.in. Jarosław Kaczyński ponownie został wybrany prezesem ugrupowania. Uzyskał poparcie 999 delegatów; 51 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. J. Kaczyński był jedynym kandydatem.

Kwaśniewski, pytany o wysokie poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że gdy się patrzy na partie zachodnie, gdzie demokracje są dziesiątki lat - jest to typowe. - Jeśli jest niekwestionowany lider, to on dostaje osiemdziesiąt parę, dziewięćdziesiąt parę (procent poparcia)" - zaznaczył. Jego zdaniem, Jarosław Kaczyński jest teraz niekwestionowanym liderem PiS. Ocenił jednocześnie, że "coś innego było ważniejsze w tym kongresie: to był smutny kongres". - Był pozbawiony nadziei, bez ognia, bez nadziei - podkreślił.

- Jarosława Kaczyńskiego, z którym się gruntowanie nie zgadzam, kiedy on mówi o historii, kiedy on mówi o państwie, kiedy on nawet mówi o polityce zagranicznej, jak mówię - nie zgadzam się, ale słucham - powiedział. - Natomiast, kiedy on mówi o plażach, na których sam nigdy nie był, kiedy on mówi o supermarketach, do których nie chodzi, kiedy mówi o rozwydrzonych dzieciach, których nie ma, to jest mało wiarygodne. To jest takie dosyć bezradne - podkreślił Kwaśniewski.

Kwaśniewski pytany był także o kampanię prezydencką kandydata SLD Jerzego Szmajdzińskiego. Były prezydent powiedział, że weźmie w niej udział. - Ona ruszy w momencie już, jak sądzę, jak śniegi stopnieją, i mrozy zejdą, zelżeją, będzie można łatwiej się porozumiewać - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kwaśniewski: Koalicja PiS-SLD? To możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.