Kwaśniewski o budowie centrolewicowej koalicji
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh
Cel Europy Plus to budowa centrolewicowej formacji, koalicji, by walczyć o zwycięstwo - mówił w piątek Aleksander Kwaśniewski. Zaprosił do współpracy SLD. Ocenił, że dla RP, a więc i Janusza Palikota musi być miejsce na kongresie lewicy; choć "dziś niczego nie warunkuje".
Europa Plus zaprezentowała w piątek 16 pełnomocników wojewódzkich, którzy będą budowali struktury formacji w terenie. Kwaśniewski podkreślił, że nie są to "jedynki" na listach, bo liderzy list przedstawieni zostaną dopiero jesienią.
"Europa Plus istnieje, krzepnie, ma swoje struktury i będzie brała udział w wyborach zarówno do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku, jak i być może w kolejnych wyborach" - powiedział były prezydent.
Podkreślał, że jest bardzo usatysfakcjonowany tym, że inicjatywa współpracuje z Ruchem Palikota; mówił, że ta współpraca "krzepnie" i że on (Kwaśniewski) "liczy na więcej".
Jednocześnie b. prezydent zaznaczył, że Europa Plus to ruch otwarty i zwrócił się do SLD. "Chcemy, żeby dołączyło do nas jak najwięcej podmiotów politycznych, jak najwięcej ludzi. Z tego oczywiście wynika również - o czym mówimy od samego początku - nasza oferta wobec SLD, z którym jestem związany emocjonalnie i historycznie" - podkreślił.
Przekonywał, że SLD jest dla Europy Plus "szanowanym, uznawanym i potrzebnym partnerem w budowaniu takiej właśnie koncepcji jak najszerszego frontu centrolewicowego". Zaznaczył, że miał okazję rozmawiać o tym w ostatnich dniach z szefem SLD Leszkiem Millerem i wiceszefem partii Józefem Oleksym.
"Mam nadzieję, że po tej rozmowie zostaną podjęte kolejne kroki, które pozwolą nam stworzyć taki front. (...) Liczymy, że taka współpraca bez jakichkolwiek warunków wstępnych, resentymentów historycznych, będzie możliwa" - powiedział były prezydent.
Kwaśniewski pytany, czy w czasie rozmowy z Millerem postawił warunek, że będzie uczestniczył w czerwcowym Kongresie Programowym Lewicy - organizowanym przez SLD - jeśli weźmie w nim udział także Palikot, odpowiedział, że jego "stanowisko jest bardzo precyzyjne i bardzo jasne od samego początku".
"Polega ono na tym, że taki kongres, w ogóle tego rodzaju spotkania, mają sens, o ile są szerokofrontowe, jeżeli zapraszamy wszystkich, którzy poczuwają się do lewicowości czy do swoich sympatii dla centrolewicy" - mówił.
"Stąd moje zdanie jest jasne i o tym rozmawialiśmy z Leszkiem Millerem - miejsce dla Ruchu Palikota na tym kongresie musi być, a skoro miejsce dla RP, to także dla Janusza Palikota" - oświadczył Kwaśniewski. Dodał jednocześnie, że "dziś niczego nie warunkuje, bo do czerwca mamy mnóstwo czasu".
Kwaśniewski podkreślił, że wierzy, iż będą rozmowy między SLD a Ruchem Palikota. "Że będziemy szukać tego, co łączy, a nie dzieli, że idea, która mi przyświeca od samego początku, żeby budować jak najszerszy ruch centrolewicowy ma szanse się spełnić" - dodał.
"Celem zasadniczym powinno być zbudowanie wspólnej centrolewicowej formacji, koalicji - od razu mówię, nie żadnej partii, żadnego sztucznego zjednoczenia, tylko centrolewicowej formacji, która będzie potrafiła walczyć o zwycięstwo wyborcze nie tylko w wyborach europejskich, ale i w wyborach do parlamentu polskiego, prezydenckich, itd." - oświadczył.
Miller powtórzył w piątek, że nie zamierza brać udziału w żadnym spotkaniu, w którym uczestniczyłby również Palikot. Kwaśniewski pytany był o te słowa oraz o to, czy 16 czerwca weźmie udział w Kongresie Lewicy czy będzie na "pikniku wolności" organizowanym przez Palikota.
"Jeszcze jest wszystko przed nami" - powiedział b. prezydent na konferencji. Podkreślił, że do 16 czerwca jest czas na rozmowy. "Jeśli pani mnie pyta, jaką decyzję podejmę 15 czerwca, to to jest za wcześnie, ja nie powiem. A znając się na dyplomacji (...) informuję, że będzie jasna odpowiedź nie wcześniej niż 15 czerwca wieczorem" - dodał.
Zapowiedział, że będzie przekonywał Millera. "Nawiązaliśmy kontakt ponownie, będziemy rozmawiać" - powiedział. Jego zdaniem możliwość współpracy na lewicy ciągle jest, "trzeba rozmawiać, przekonywać, droczyć się czasami".
Palikot z kolei - komentując słowa Millera - stwierdził, że "to jest stanowisko dziś" szefa SLD. "Jakbym przypomniał opinię Leszka Millera na temat Aleksandra Kwaśniewskiego sprzed 4 miesięcy - były polityk, który jak się zapisze do SLD, to będziemy słuchali jego rad - a to co dziś mówi - ukochany przywódca lewicy (...), widzimy, że Miller ma wielką skłonność do zmiany stanowiska" - stwierdził.
Stanowisko Millera dotyczące ewentualnych rozmów z Palikotem podtrzymał w piątek sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. "SLD nie zamierza spotykać się z Januszem Palikotem na żadnych spotkaniach indywidualnych, kuluarowych i otwartych, bo każda z tych rozmów może się później kończyć nieodpowiedzialnymi słowami Janusza Palikota" - oświadczył Gawkowski w rozmowie z PAP.
Według niego nie ma też możliwości, żeby Sojusz dołączył do Europy Plus. "Janusz Palikot niech zajmie się świętowaniem swoich 2-proc. sondaży, bo jego miejsce jest przy szampanie, jak pokazał 10 kwietnia" - powiedział sekretarz Sojuszu.
Odnosząc się do słów Kwaśniewskiego, że w kongresie lewicy powinien wziąć udział Palikot, sekretarz Sojuszu ocenił, że to lider RP "próbuje za wszelką cenę wciskać się na nie swoje wydarzenia". "Za wszelką cenę próbuje uwiarygodniać się w oczach wyborców, a my nie będziemy nikogo uwiarygodniać" - zaznaczył polityk.
Podczas konferencji Kwaśniewskiego i Palikota padło także pytanie o nieobecność na konferencji Europy Plus Ryszarda Kalisza, wyrzuconego niedawno w SLD. Kwaśniewski odparł, że Kalisz jest w piątek w Kołobrzegu, podkreślił też, że b. poseł SLD to bardzo ważna postać dla inicjatywy. "Jeśli Ryszard Kalisz postanowi, że chce z nami współpracować, to informuję państwa, że na kolejnej konferencji będzie razem z nami" - powiedział. Zastrzegł, że decyzja należy do Kalisza.
Pełnomocników wojewódzkich przedstawił europoseł Marek Siwiec, który mówił, że Europa Plus "osiąga dziś kolejny etap rozwoju". Wśród zaprezentowanych pełnomocników znaleźli się m.in. prof. Jan Hartman w woj. małopolskim, poseł RP Michał Kabaciński w woj. lubelskim, b. szef SLD w Łódzkiem Krzysztof Makowski w woj. łódzkim, b. senator i poseł Jacek Bachalski w woj. lubuskim oraz prof. Krzysztof Szamałek w woj. mazowieckim.
Pod koniec lutego były prezydent Aleksander Kwaśniewski na wspólnej konferencji prasowej z szefem Ruchu Januszem Palikotem i europosłem, b. politykiem SLD Markiem Siwcem ogłosił decyzję o współtworzeniu centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego - Europa Plus. Pod koniec marca Siwiec poinformował, że do sądu trafił już wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia pod nazwą Europa Plus.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł