Kwaśniewski: Polacy chcą współpracy z Rosją

Kwaśniewski: Polacy chcą współpracy z Rosją
Większość obywateli Polski myśli po europejsku i jest zainteresowana współpracą z Rosją (fot. Najsztub / flickr.com)
PAP / slo

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powiedział w wywiadzie dla środowego dziennika "Izwiestija", że zbliżająca się wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce będzie bardzo ważna. Dodał, że większość Polaków chce współpracy z Rosją.

- Będzie to bardzo ważna wizyta. Jako pragmatyczny polityk nigdy nie mówię "historyczna" lub "przełomowa". Pożyjemy - zobaczymy. Jednak moment jest sprzyjający - powiedział Kwaśniewski. - Handel, biznes idzie dobrze. Niedawno porozumieliśmy się w sprawie gazu. Polska jako członek Unii Europejskiej popiera europejską politykę wobec Rosji. Pozycje Warszawy i Moskwy w wielu globalnych kwestiach są podobne - wyjaśnił.

- Wkroczyliśmy na dobrą drogę współpracy, tak więc jest powód do optymizmu - oznajmił Kwaśniewski. Jego zdaniem, - większość obywateli Polski myśli po europejsku i jest zainteresowana współpracą z Rosją na suwerennych zasadach.

- Teraz mówi się o normalizacji naszych stosunków. Ja uważam, że normalizacja, to nie jest właściwe słowo. "Normalnie" - to gdy jeden nie przeszkadza drugiemu. A nasze kraje potrzebują dobrych stosunków i współpracy. To znacznie więcej - powiedział.

Zapytany, czy zgadza się z opinią, że katastrofa pod Smoleńskiem zbliżyła Rosjan i Polaków, Kwaśniewski zauważył, że - reakcja Rosjan była bardzo serdeczna - w naszym słowiańskim stylu. - Teraz najważniejsze jest, aby rosyjskie i polskie komisje jak najszybciej zakończyły prace i opowiedziały nam, co się stało - podkreślił.

- Brak pełnych informacji stwarza grunt dla mitów i różnych spiskowych teorii. Obawiam się, że spekulacje wokół katastrofy mogą zostać wykorzystane w politycznej grze i osłabić efekt zaufania, powstałego między naszymi krajami - wskazał Kwaśniewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kwaśniewski: Polacy chcą współpracy z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.