Łapiński: 26 kwietnia prezydent zorganizuje debatę konstytucyjną

Łapiński: 26 kwietnia prezydent zorganizuje debatę konstytucyjną
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / kk

Prezydent Andrzej Duda zorganizuje 26 kwietnia debatę konstytucyjną z udziałem ekspertów i samorządowców - zapowiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zapewnił, że prezydent cieszy się z wszelkich inicjatyw w debacie konstytucyjnej, także z ankiet PiS.

"26 kwietnia pan prezydent organizuje dużą konwencję konstytucyjną, na którą będą zaproszeni eksperci, samorządowcy, ludzie różnych zawodów. To będzie też podsumowanie wielu dyskusji, które się toczyły we wszystkich miastach wojewódzkich" - powiedział Łapiński w programie "Śniadanie w Polsat News".

DEON.PL POLECA

Jak powiedział, konwencja spotkania przewiduje, że "z udziałem prezydenta, wśród ekspertów i obywateli, będzie można porozmawiać o konstytucji".

Pytany, kiedy będzie decyzja w sprawie referendum, Łapiński zapowiedział, że "prezydent złoży w odpowiednim czasie wniosek, wynikający z ustawy o referendum, a decyzja będzie w rękach senatorów".

Nawiązując do rozsyłanej przez PiS do naukowców ankiety w sprawie zmian w konstytucji, rzecznik prezydenta zapewnił, że "prezydent cieszy się z wszelkich inicjatyw, które dostrzegają konieczność dyskusji na temat konstytucji, na temat propozycji zmian w konstytucji, czy wszelkich debat nad obecna konstytucją".

"To nie jest tak, że prezydent sobie monopolizuje temat referendum konstytucyjnego, zmian w konstytucji, czy dyskusji konstytucyjnej. Im więcej środowisk się w to włącza, tym lepiej" - powiedział Łapiński. "Prezydent prowadzi swoje debaty (...) należy każdej takiej inicjatywie przyklasnąć" - dodał.

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. W poniedziałek PiS ma przedstawić podsumowanie ankiety konstytucyjnej. Według nieoficjalnych informacji PAP w podsumowaniu ankiety znajdą się propozycje ewentualnych zmian w konstytucji, autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów; w prezentacji ma uczestniczyć prezes PiS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łapiński: 26 kwietnia prezydent zorganizuje debatę konstytucyjną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.