Listy do Szymborskiej przekazane Bibliotece

Listy do Szymborskiej przekazane Bibliotece
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / mh

Listy do Wisławy Szymborskiej od poetów, tłumaczy i przyjaciół zostały w piątek przekazane Bibliotece Jagiellońskiej. Ich autorami są m.in. Stanisław Barańczak, Karl Dedecius, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Julian Przyboś i osoby, których noblistka nie znała.

"Przekazujemy tę korespondencję Bibliotece Jagiellońskiej w takim porządku, w jakim pozostawiła ją Wisława Szymborska" - powiedział w piątek PAP prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.
Poetka sama uporządkowała listy, wkładając je do większych kopert lub woreczków przewiązanych czasem wstążką i ułożyła je w kartonowych pudełkach. "Wisława Szymborska zrobiła selekcję pod kątem (tego), co warto zachować. Na pewno te listy, których nie uznała za wartościowe albo przechowywać nie chciała, wyrzuciła" - mówił Rusinek.
Na razie trudno oszacować wielkość tego zbioru - to co najmniej kilkaset listów i kartek.
Korespondencja trafi jako depozyt do działu rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie zostanie opracowana i zinwentaryzowana. "Zbiorem tym zajmie się pani, która przez wiele lat była w kontakcie z Wisławą Szymborską. Zorientuje się, czy pozostawić układ listów zaproponowany przez poetkę, czy uporządkować je inaczej. Cieszymy się, że pani Wisława Szymborska doceniła Bibliotekę Jagiellońską i zaufała nam, przekazując swoje archiwum" - powiedział w piątek PAP dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.
Jak podkreślił, wszystkie przekazane bibliotece przez Fundację Wisławy Szymborskiej rękopisy będą pieczołowicie przechowywane i z wielką odpowiedzialnością udostępniane. Według dyrektora Pietrzyka opracowanie korespondencji może potrwać kilka miesięcy, w zależności od tego, czy da się natychmiast zidentyfikować autorów listów, czy też potrzebne będą dodatkowe poszukiwania.
"Korespondencja jest jednym z najważniejszych źródeł dla biografów. Z tonu listów i ich nagłówków wynika, jakie były relacje między nadawcą i adresatem. Bardzo często listy zaczynają się od +Szanowna Pani+, później +Droga Pani+, +Kochana Pani+, a wreszcie +Kochana Wisławo+" - mówił prof. Pietrzyk.
Dostęp badaczy do korespondencji Wisławy Szymborskiej będzie wymagał zgody Fundacji.
Druga część korespondencji - prywatna oraz rękopisy i maszynopisy Wisławy Szymborskiej - mają być przekazane Bibliotece Jagiellońskiej do końca lutego. Biblioteka ma już w swoich zbiorach 26 kart z rękopisami wierszy poetki. W 1980 r. Szymborska przekazała do "Jagiellonki" swoją korespondencję z poetą Julianem Przybosiem, a w 1997 r. listy gratulacyjne, jakie dostała po wręczeniu Nagrody Nobla - to 19 tomów korespondencji, z której część ma być dostępna dla badaczy dopiero po 2017 r.
Latem br. do BJ trafiły rękopisy i maszynopisy utworów Kornela Filipowicza, wieloletniego partnera życiowego poetki oraz wiersze i tłumaczenia tekstów autorstwa Adama Włodka, męża Wisławy Szymborskiej w latach 1948-54. To uzupełnienie spuścizny literackiej Włodka i Filipowicza, którą poetka przekazała BJ kilkanaście lat temu.
Noblistka zapisała też w testamencie 50 tys. zł na konserwację starych rękopisów i druków znajdujących się w Bibliotece Jagiellońskiej. Konserwacji poddane zostały już dwa cenne rękopisy i dwa starodruki, trwają prace przy piątym obiekcie. Ich efekt zostanie zaprezentowany wiosną.
Jak powiedział w piątek Michał Rusinek, są pomysły różnych wydawców, by opublikować część korespondencji poetki np. z Karlem Dedeciusem.
Wisława Szymborska zmarła 1 lutego w Krakowie. Jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim. Jej spuścizną literacką, archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek zajmuje się zarejestrowana w kwietniu br. Fundacja Wisławy Szymborskiej. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Listy do Szymborskiej przekazane Bibliotece
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.