Łódź: ponad 350 zniszczonych nagrobków

Łódź: ponad 350 zniszczonych nagrobków
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / mh

Na łódzkim cmentarzu "Na Mani" zniszczonych zostało ponad 350 nagrobków - poinformowała w środę policja po zakończeniu szczegółowych oględzin. W związku z tą sprawą zatrzymano trzech mężczyzn. Straż Miejska zapowiedziała wzmożone kontrole na nekropoliach.

Nagrobki zostały uszkodzone w nocy z poniedziałku na wtorek. Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka, oględziny zniszczonych grobów trwały do późnych godzin nocnych. Początkowo informowano, że zniszczono ok. 100 nagrobków; ostatecznie okazało się, że jest ich ponad 350.
Cmentarz "Na Mani" jest już w środę otwarty. Przez kilka najbliższych dni od godz. 9 do 15 na terenie nekropolii będzie działać policyjny punkt, w którym będzie można złożyć zawiadomienie o zniszczonych nagrobkach. Zgłoszenia będą przyjmowane także we wszystkich łódzkich komisariatach.
O zdewastowanych grobach zawiadomił policję we wtorek rano administrator nekropolii. W związku z tą sprawą komendant miejski policji powołał specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą; wyznaczył też nagrodę 3 tys. zł za wskazanie osób mających związek z wandalizmem. 
Jeszcze we wtorek policja zatrzymała trzech mężczyzn w wieku 16, 32 i 35 lat podejrzewanych o zniszczenie nagrobków. Dwaj starsi są pracownikami zakładu kamieniarskiego znajdującego się w tej samej dzielnicy co cmentarz. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, 16-latek to syn właściciela tego zakładu kamieniarskiego.
Z ustaleń policji wynika, że zatrzymani pili w nocy alkohol i wracając do domu - jak twierdzą - z nudów weszli na cmentarz i zdewastowali nagrobki.
Jak powiedział PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania, śledczy chcą, aby w środę policja przesłuchała jak najwięcej pokrzywdzonych osób. Dlatego też apeluje o zgłaszanie się na policję. Przesłuchanie dwóch starszych zatrzymanych śledczy zaplanowali dopiero na czwartek.
"Mamy czas do czwartku. Musimy dokładnie ocenić skalę strat i odebrać jak najwięcej wniosków o ściganie. Jeśli okaże się, że doszło do zniszczenia mienia znacznej wartości, to grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności" - powiedział. 
Dodał, że 16-latek będzie odpowiadał przed sądem dla nieletnich, bo w przypadku tego przestępstwa nie ma możliwości, aby odpowiadał jak dorosły.
W związku z dewastacją nagrobków Straż Miejska w Łodzi już rozpoczęła akcję "Hiena", która ma na celu wyłapywanie i odstraszanie nie tylko wandali, ale także złodziei kwiatów czy zniczy. Miejscy strażnicy wyposażeni w noktowizory mają patrolować tereny wokół łódzkich cmentarzy. W okolicach nekropolii mają się pojawić patrole konne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łódź: ponad 350 zniszczonych nagrobków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.