Lotnisko Chopina: specjalne środki bezpieczeństwa

Lotnisko Chopina: specjalne środki bezpieczeństwa
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / pk

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży w lipcu na warszawskim Lotnisku Chopina będą obowiązywały zaostrzone środki bezpieczeństwa, m.in. wzmożone kontrole pasażerów i ograniczenia w ruchu drogowym - zapowiadają władze portu oraz Straż Graniczna.

W piątek odbyła się konferencja prasowa nt. przygotowań Lotniska Chopina oraz Straży Granicznej do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

Komendant placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie płk Robert Kulus podkreślił, że w związku z przywróceniem - od 4 lipca do 2 sierpnia - kontroli na wewnętrznych granicach kraju zmieni się organizacja pracy lotniska.

W hali przylotów pojawiły się już dodatkowe stanowiska SG, gdzie będą prowadzone wyrywkowe kontrole. - Będziemy chcieli realizować te kontrole w sposób jak najmniej dokuczliwy dla pasażerów. Niemniej jednak, mając na uwadze bezpieczeństwo kraju, należy być przygotowanym na pewne utrudnienia - powiedział Kulus.

DEON.PL POLECA

Komendant zaapelował, aby podróżni nie pozostawili bagażów bez opieki. - Każdy taki pozostawiony bagaż, który musi zostać sprawdzony przez Straż Graniczną, oznacza ewakuację pasażerów i opóźnienia samolotów. Tutaj będziemy reagować szybko i bezwzględnie - powiedział Kulus.

Jak podkreślił dyrektor lotniska Mariusz Szpikowski, lipiec jest jednym z miesięcy, w których lotnisko obsługuje największą liczbę pasażerów. - W 2015 obsłużyliśmy ponad 1,2 mln pasażerów. W tym roku spodziewamy się w lipcu nawet 1,3 mln pasażerów - powiedział.

- W tej liczbie będzie około 15 tys. pielgrzymów, którzy będą przybywali do Polski na Świtowe Dni Młodzieży w zorganizowanych grupach. Oczywiście będzie jeszcze większa grupa pielgrzymów, którzy będą przybywali normalnie samolotami rejsowymi - powiedział Szpikowski.

Jak poinformował, spodziewana liczba operacji lotniczych w lipcu wyniesie około 13 tys. - Dodatkowo spodziewamy się 40-50 samolotów specjalnych z delegacjami na szczyt NATO - powiedział Szpikowski.

Na lotnisku będą wzmożone patrole Straży Granicznej i policji. Będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani jak i nieumundurowani, którzy będą także patrolować drogi wokół lotniska.

Szpikowski poinformował, że zwiększone zostały granice administracyjne lotniska, które objęły swoim zasięgiem drogi dojazdowe do portu oraz okoliczne parkingi. - W związku z tym będą prowadzone wyrywkowe kontrole drogowe przez policję - powiedział Szpikowski.

W związku ze szczytem NATO i ŚDM zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na drogach dojazdowych do lotniska. Jak poinformował Szpikowski, na tych drogach został zainstalowany dodatkowy system, który pozwoli na identyfikację pojazdów.

Szpikowski zapowiedział zmianę organizacji ruchu drogowego także na terenie portu lotniczego m.in. przed dolnym terminalem (przyloty) zostanie wprowadzony zakaz parkowania. Nie będzie można tam pozostawiać także rowerów lub motocykli.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Według szacunków służb i organizatorów na ŚDM do Polski może przyjechać nawet 2 mln ludzi z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lotnisko Chopina: specjalne środki bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.