Małopolskie. Historyczny rekord na spływie przełomem Dunajca

Małopolskie. Historyczny rekord na spływie przełomem Dunajca
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Zakończony tegoroczny sezon turystycznych spływów przełomem rzeki Dunajec był rekordowy pod względem frekwencji turystycznej w całej historii organizacji spływów - ocenił prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jerzy Regiec. Z tej atrakcji skorzystało 340 tys. 215 osób.

Sezony turystycznych spływów w Pieninach na Dunajcu rozpoczynają się tradycyjnie w kwietniu i trwają do końca października. Dotychczasowy rekord frekwencji turystycznej z 2016 roku wynosił 336 tys. 570 osób, natomiast w poprzednim roku przełom Dunajca zwiedziło nieco ponad 206 tys. turystów.

Rekord na spływie przełomem Dunajca

„Ten rok był wyjątkowy pod względem frekwencji turystycznej, a trzeba zaznaczyć, że przez pandemię naszymi gośćmi byli głównie turyści krajowi. Z zagranicy była dosłownie śladowa ilość turystów, głównie Węgrów” – powiedział PAP Regiec.

Podczas tegorocznego sezonu na flisackich łodziach dominowali turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, mniej natomiast było wycieczek zorganizowanych. Ponieważ Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizujące spływy formalnie nie jest organizatorem turystyki, turyści nie mogli bezpośrednio u flisaków korzystać z Bonów Turystycznych. Turyści mogli jednak skorzystać z ofert biur turystycznych, które organizowały wyjazdy na spływ Dunajcem i rozliczały się właśnie w ten sposób.

DEON.PL POLECA

Szef pienińskich flisaków ocenił, że pogoda, poza wiosną, była bardzo sprzyjająca dla flisaków, bo dominowało słońce zarówno w lecie jak i jesienią. Flisakom pomógł także stabilny stan wody, dzięki czemu nie trzeba było przerwać spływów.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy przełomem Dunajca od 1934 roku, ale pierwsze turystyczne spływy organizowano tu już w połowie XIX wieku.

Spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy i dłuższy - do Krościenka. Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut i jest o pięć kilometrów dłuższy.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Zeszyt do kaligrafii – sztuki starannego i estetycznego pisania, ale też do własnych, niepowtarzalnych notatek.

Autorką ilustracji na okładce jest dr Kamila Piazza – artystka rzeźbiarka, doktor Sztuk Pięknych. Laureatka Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa...

Skomentuj artykuł

Małopolskie. Historyczny rekord na spływie przełomem Dunajca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.