Manewry z Rosją nie są zagrożeniem dla nikogo

Manewry z Rosją nie są zagrożeniem dla nikogo
(fot. president.gov.by)
PAP / pz

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił w czwartek, że planowane manewry rosyjsko-białoruskie Zachód-2013 nie stanowią zagrożenia dla innych państw - poinformowała państwowa agencja BiełTA.

- W odpowiedzi na wygłoszone w ostatnim czasie na Zachodzie oświadczenia i domysły na temat tych manewrów jako "zagrożenia ze Wschodu", chcę podkreślić, że nikomu nie zamierzamy zagrażać. Żadnego państwa nie uważamy za swojego przeciwnika - oznajmił Łukaszenka na spotkaniu poświęconym koncepcji tych manewrów.

Jak dodał, Białoruś nie akceptuje polityki gróźb i podwójnych standardów. - Działamy otwarcie i konsekwentnie, stawiając akcent na kolektywną obronę - oznajmił. Dodał, że w przypadku manewrów "chodzi o zdolność do obrony, można by rzec, wspólnej armii Białorusi i Rosji oraz regionalnego zgrupowania wojsk na odcinku zachodnim".

Według państwowej agencji BiełTA manewry Zachód-2013 mają się odbyć jesienią tego roku na poligonach Rosji i Białorusi.

Pod koniec stycznia minister obrony Litwy Juozas Olekas oświadczył, że niektóre elementy tych manewrów są skierowane przeciwko sąsiadom.

Również w czwartek Łukaszenka poruszył kwestię stosunków z Zachodem na spotkaniu z szefem KGB Walerem Wakulczykiem. - W ostatnim czasie nie tylko ze źródeł wewnętrznych, ale i z mediów obserwuję zainteresowanie państw Zachodu w zbudowaniu z nami konstruktywnych relacji - oznajmił.

Stosunki Białorusi z państwami Zachodu są chłodne od dłuższego czasu. Unia Europejska dwukrotnie zaostrzała w ubiegłym roku sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka. Wobec 243 osób, w tym samego Łukaszenki, wprowadzono zakaz wjazdu do krajów członkowskich UE. Osoby te, a także 32 firmy białoruskie są objęte zamrożeniem aktywów w UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Manewry z Rosją nie są zagrożeniem dla nikogo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.