Manify i kwiaty - Dzień Kobiet po raz setny

Manify i kwiaty -  Dzień Kobiet po raz setny
(fot. sxc.hu)
PAP / wab

Dla jednych symbol minionej epoki, dla innych okazja, by obdarować płeć piękną kwiatami. Dla jeszcze innych okazja, by zamanifestować sprzeciw wobec nierównościom społecznym. Dziś po raz setny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Święto to ustanowiono w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

W weekend w kilku miastach z okazji Dnia Kobiet odbyły się Manify - manifestacje organizowane przez środowiska feministyczne po to, by zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się kobiety i domagać się równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami. Dziś jeszcze Manify zaplanowano w Katowicach i Łodzi. Tegoroczne Manify odbywają się pod hasłem solidarności w kryzysie i dyskryminacji oraz przemocy ekonomicznej wobec kobiet.

Komisja Europejska wykorzystuje Dzień Kobiet, by zwrócić uwagę na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Parlament Europejski w Dniu Kobiet mówi o przemocy wobec kobiet. Międzynarodowy Czerwony Krzyż chce zwrócić uwagę na los kobiet - uchodźców, które z powodu konfliktów zbrojnych były zmuszone opuścić wraz z rodzinami swoje domy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Manify i kwiaty - Dzień Kobiet po raz setny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.