Marcin D. przesłuchiwany ws. wyłudzenia 13 mln zł

Marcin D. przesłuchiwany ws. wyłudzenia 13 mln zł
Adwokat Marcin D. (C) doprowadzany do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, 24 bm., gdzie trwają przesłuchania kolejnych osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia 13 mln zł z PFRON, działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik).
PAP / rj

Do późnych godzin w poniedziałek może potrwać przesłuchanie adwokata Marcina Dubienieckiego, zatrzymanego w niedzielę w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzenia 13 mln zł z PFRON, działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy.

Bliższe informacje o sprawie zostaną podane we wtorek przed południem - poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Tymczasem w oświadczeniu przekazanym w poniedziałek PAP obrońca Marcina Dubienieckiego adwokat Łukasz Rumszek oświadcza, że jego klient jest niewinny i wyraża zgodę na podawanie pełnych danych w postaci imienia i nazwiska oraz wizerunku.

W niedzielę na polecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w niedzielę w sumie pięć osób, wśród których znajdował się adwokat Marcin Dubieniecki, Wiktor D., Grzegorz D., Katarzyna M. i Beata W. Wszystkie zostały przewiezione do Krakowa. Prowadzone przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną śledztwo dotyczy wyłudzenia ponad 13 mln zł z PFRON, działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Działania przestępcze związane były m.in. z dofinansowaniem zatrudnienia osób niewidomych i słabo widzących.

- Dwie osoby zostały przesłuchane jeszcze w niedzielę, a ich przesłuchania trwały do późnych godzin nocnych, dwie kolejne są obecnie przesłuchiwane. Dopiero po zakończeniu tych przesłuchań zostanie przesłuchany Marcin D. - powiedział dziennikarzom w poniedziałek po południu rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Piotr Kosmaty.

- Nie wiemy, kiedy rozpocznie się czynność przesłuchania i przedstawienia zarzutów Marcinowi D., dlatego informacje co do treści przedstawionych podejrzanym zarzutów i ewentualnie o wyjaśnieniach złożonych przez podejrzanych oraz wnioskach prokuratora co do środków zapobiegawczych będziemy mogli przedstawić dopiero jutro - powiedział prok. Kosmaty. Jak wyjaśnił, "najprawdopodobniej czynności będą trwały do bardzo późnych godzin wieczornych w poniedziałek, a nawet nocnych".

Kosmaty poinformował, że wszystkie zatrzymane osoby, którym w czasie przesłuchania przedstawiono zarzuty, lub te, które zarzuty dopiero usłyszą, korzystają z profesjonalnej opieki obrońców, uczestniczących w przesłuchaniach. Podał także, że "samo ogłoszenie zarzutów trwa bardzo długo, gdyż te zarzuty są obszerne". - Są one związane z praniem brudnych pieniędzy, z wyłudzeniami i z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej - przypomniał.

Podał także, że nie doszło do przeszukania kancelarii Marcina D. - Prokuratura wystąpiła z tzw. żądaniem wydania dokumentów i osoba, która jest obrońcą w tej sprawie i współwłaścicielem kancelarii oświadczyła, że dokumenty, których żąda prokuratura na potrzeby postępowania nie znajdują się w tej kancelarii. W związku z powyższym odstąpiliśmy od tej czynności - powiedział Kosmaty. Jak poinformował, przeszukanych zostało ok. 30 innych miejsc związanych z osobą zatrzymanego adwokata.

Kosmaty wyjaśnił, że powodem długotrwałości postępowania były kwestie związane z praniem brudnych pieniędzy, gdyż na potrzeby śledztwa sprawdzane były powiązania, przelewy i przepływy finansowe m.in. w rajach podatkowych na Cyprze i Seszelach. - Chodzi o trzy podmioty, które były zaangażowane w wyłudzanie środków publicznych z PFRON-u; są to spółki prawa handlowego - wyjaśnił rzecznik.

Z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie podaje bliższych szczegółów sprawy. Śledztwo w tej sprawie prowadziła od kwietnia 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Decyzją prokuratora apelacyjnego - z uwagi na skomplikowany charakter tego śledztwa - w listopadzie 2014 r. zostało ono przekazane wydziałowi do zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratury apelacyjnej.

Na pytanie PAP dotyczące terminu zatrzymań prok. Kosmaty wyjaśnił, że "sprawa została zrealizowana w najlepszym terminie wynikającym ze strategii procesowej". - Tylko i wyłącznie tym się kierowaliśmy - podkreślił.

W przekazanym w poniedziałek PAP oświadczeniu obrońca Marcina Dubienieckiego adwokat Łukasz Rumszek napisał: "W związku z czynnościami procesowymi prowadzonymi przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie oraz zatrzymaniem adwokata Marcina Dubienieckiego oświadczam, że mój klient Marcin Dubieniecki jest niewinny, czuje się niewinny i powinien być traktowany jak niewinny, po trzykroć to samo: niewinny. Wzywam wszystkich do respektowania naczelnej zasady każdego etapu postępowania karnego w postaci domniemania niewinności".

- Jednocześnie informuję, że pan Marcin Dubieniecki wyraża zgodę na podawanie do publicznej wiadomości pełnych danych w postaci imienia i nazwiska oraz wizerunku - napisał obrońca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Marcin D. przesłuchiwany ws. wyłudzenia 13 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.