Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
5 lat temu
PAP / ptsj

Na placu Trzech Krzyży w Warszawie rozpoczął się w sobotę po godz. 13 współorganizowany przez PiS "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów". Uczestnicy mają ze sobą biało-czerwone flagi i róże w kolorach narodowych.

Marsz w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbywa się w kontekście wydarzeń związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi, które - według polityków PiS - zostały sfałszowane.

W zgromadzeniu gdzieniegdzie powiewają flagi Solidarności i z logo PiS. Niektórzy uczestnicy trzymają też transparent z podobizną Lecha i Marii Kaczyńskich. Można też zobaczyć transparent z napisem: "Nie ufamy mediom i dziennikarzom prorządowym" oraz "Z czyich pieniędzy płacono za pizzę przywiezioną przez BOR marszałkowi Sikorskiemu?". Gdzieniegdzie można też dostrzec portrety księdza Jerzego Popiełuszki. Grupa osób niesie kilkunastometrową polską flagę.

Wśród zebranych na placu Trzech Krzyży są przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej. Przyjechali też stoczniowcy i górnicy oraz - jak twierdzą organizatorzy - przedstawiciele Polonii.

Organizatorzy zwrócili się do zebranych o nierozwijanie prowokacyjnych transparentów i niezakrywanie twarzy. Część ludzi skandowała: "Te wybory to pozory!"

Marsz rozpoczął się od Apelu Poległych. Potem planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu.

Stamtąd marsz ruszy Alejami Ujazdowskimi do pomnika Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W trakcie marszu delegacja PiS złoży kwiaty pod pomnikami: Ronalda Reagana, generała Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marszałka Piłsudskiego.

Około godz. 15 pod pomnikiem Piłsudskiego, przewidziane jest główne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Obecność na marszu zapowiedzieli liderzy Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Polski Razem - Jarosław Gowin.

Politycy PiS zapewniają, że marsz będzie pokojowy ma mieć charakter obywatelski. Deklarację Komitetu Honorowego marszu podpisali m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, a także kilku dziennikarzy.

Na dzień przed marszem z udziału w komitecie honorowym wycofało się pięciu biskupów: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup włocławski Wiesław Mering, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp senior Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp senior Edward Frankowski z Sandomierza. PiS nie komentował ich decyzji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów
Komentarze (30)
Z
zorro
14 grudnia 2014, 11:43
Jak to jest ze Bronislaw majacy podobno 80% poparcia skupia na swoich imprezach raptem 2 tys. towarzyszy, a ten ktorego podobno Polacy sie boja gromadzi kilkadziesiat tysiecy manifestantow? 
JZ
jak za PRL
14 grudnia 2014, 01:08
Jest dokładnie jak za PRL - czyli oficjalne stanowisko publiczne albo służbowe jedynie słusznej linii partii różnych ubeków, aparatczyków i pomniejszego czerwonego pomiotu klaszczącego kiedyś na wiecach pierwszomajowych, aby się tylko utrzymać przy korycie, i ci sami ludzie z prywatnymi opiniami „Ch..., dupa i kamieni kupa” państwa teoretycznego. Kto wówczas (tak jak i dziś) miał (ma) prywatnie do czynienia z taki indywiduami, ten doskonale wie o czym piszę. To jest w zasadzie cała tajemnica tzw. "lemingów", tj. ludzi albo (w dosłownym tego słowa znaczeniu) wykonujących polecenia służbowe np. na forach i za to dostających wynagrodzenie, albo są to ludzie czerpiący korzyści pośrednio - np. trywialne utrzymanie pracy w budżetówce, w biurokratycznej administracji, w czerwonym biznesie samouwłaszczonej nomenklatury z całymi rodzinkami. I to jest cały elektorat Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej ! I to jest jednocześnie przyczyna istnienia zarówno kiedyś, jak i dziś PRLu - zwyczajne i prymitywne KORYTO !
L
leszek
13 grudnia 2014, 23:31
Jarosław Kaczyński nie potrafi wygrać wyborów, ściśle rzecz biorąc potrafi nawet zdobyć większość głosów jak w ostatnich wyborach, ale nie potrafi, na wskutek własnej nieudolności przekuć tego zwycięstwa na przejęcie władzy. Więc własną nieudolność pokrywa pustą retoryką i nieprawdziwymi i fałszywymi narracjami. We mnie wyjątkowe obrzydzenie budzi wycieranie się portretami bł. Jerzego Popiełuszki. Akurat miałem okazję Go osobiście słuchać, więc z obrzydzeniem i odrazą obserwuję jak Błogosławionego, który oddał życie za prawdę, wykorzystuje się do przydawania autorytetu rzeczom fałszywym. Jako człowiek który ma osobiste wspomnienia związane z 13 grudnia 1981 bardzo się jednak cieszę, że biskupi się wycofali z podpierania tej obrzydliwej hucpy Jarosław Kaczyńskiego. Żywi mogą to zrobić, umarli niekoniecznie, ale na szczęście prawdziwej świętości rzeczy fałszywe się nie imają.
Z
zorro
13 grudnia 2014, 23:52
zostaw czlowieku w spokoju J, Kaczynskiego i napisz lepiej co sam potrafisz pozytywnego robic. opluwanie blizniego, wypisywanie klamstw, oszczerstw, pomowien i bredni na jego temat nie jest godne uczciwego czlowieka nie mowiac katolika.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
13 grudnia 2014, 20:21
Czlowiek dla którego jedynym dyskomfortem związanym z 13 grudnia była niemożność obejrzenia Teleranka chce zawlaszczyć tę rocznicę  i wykorzystać ją przeciw człowiekowi który wtedy został przez komunistów zamknięty w więzieniu! Jedynie Sławomir Mrożek i Jarosław Kaczyński mogli coś takiego wymyśleć.
Z
zorro
13 grudnia 2014, 23:40
przez komunistow internowany robi teraz tym komunistom pogrzeby z honorami, jakby to byli bohaterowie, a nie zdrajcy ojczyzny. 
WD
Wujek Dobra Rada
14 grudnia 2014, 07:15
@ Beniamin Dlatego radzę Panu zapoznać się z życiorysem Antoniego Macierewicza (KOR, internowanie, działalność opozycyjna) jak poraz kolejny będzie miał Pan pokusę obrzucenia go błotem na deon.pl ps. Lech Kaczyński, internowany od grudnia 81 do października 82, a dranie nie oszczędzali go wylewając pomyje od wyboru na prezydenta do śmierci w Smoleńsku. Tego nawet nie wymyśliłby Mrożek! Serdecznie pozdrawiam, Adrian
A
an-s
13 grudnia 2014, 19:42
Swój wpis dedykuję wszelkim propagandystom, wbrew ich zapowiedziom że, PiS i J.Kaczyński swoim Marszem podpala Polskę. Nic z tego, służby porządkowe spełniły swój obowiązek, nie dopuszczając do żadnej zadymy. Chciałbym na marginesie skomentować relację prorządowych mediów z tej manifestacji. W czasie ważnych przemówień był tylko obraz i komentarze brutalnie krytykujące Marsz i jego Uczestników. To wyjątkowo perfidne dziennikarstwo. Te półprawdy są gorsze niż przemilczenia. Ten rodzaj manipulacji widziałem po raz ostatni w stanie wojennym. Dziś TVP sama udowodniła, że Marsz miał sens – był skierowany również przeciwko temu, co ta „rządowa organizacja” wyprawia.
A
anonim
13 grudnia 2014, 20:08
Stwierdzenia że PiS i J.Kaczyński swoim Marszem podpala Polskę wbrew Twoim stwierdzeniom nie oznaczają bynajmniej, że w trakcie Marszu zostaną podpalone jakieś obiekty, ale że jest to kolejne rozpalanie emocji i konfliktów.
M
mop
13 grudnia 2014, 20:15
To sobie stwierdzaj. Ludzie nikczemni stwierdzają różne rzeczy. 
A
anonim
13 grudnia 2014, 22:32
A niby co ja stwierdziłem? Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Czy "tylko" nienawiść Cię zaślepia?
L
LOL
13 grudnia 2014, 23:19
To tak jalk z globalnym ociepleniem. Coraz mroźniejsze zimy! ;-)))
Z
zorro
13 grudnia 2014, 23:23
rozpalanie konfliktow i emocji przeprowadza od lat PO, zamiatajac pod dywan afery swoich politykow, posuwajac sie nawet do sfalszowania wyborow.  Polacy mowia dosc tego szmaciarstwa!
M
mop
14 grudnia 2014, 03:52
Jestem podzielony i podpalony rządowymi przekaziorami 
J
Jerzy
13 grudnia 2014, 17:25
Jarosłw Przegrany mobilizuje lud do dalszej walki .....tylko o co? i po co.
W
WDR
13 grudnia 2014, 17:31
Chcą podpalić Polskę. Tak mówili w telewizji. Nic jeszcze nie płonie? Do tego momentu pół lewobrzeżnej Warszawy powinno już płonąć.
Z
Zocha
13 grudnia 2014, 18:08
Jarosław wie co robi! Nie każdy lubi rządzić, ale każdy może naśmiewać się z błędów pracujących publicznie. Pod moim oknem faceci robią przejście podziemne dla pieszych - nieraz mam ubaw jak im coś upadnie albo nie mogą znaleźć czegoś! Żeby tak ktoś mi jeszcze płacił za to jak płacą Jarosławowi.
E
edsmo@wp.pl
13 grudnia 2014, 18:40
Szkoda tylko tych trzech milionów Polaków - głosów - "nieuków" którzy niepotrafili postawić jeden krzyżyk na karcie głosowania ... zaś libertyni urośli w ... 
F
franek
13 grudnia 2014, 19:00
Popatrz na analizę głosów z dawniejszych lat, gdy to robiono. Na kadydatów do sejmików oddawano po prostu karty bez skreśleń! Taki protest przeciwko nie znanym partyjnym karierom. Może ten protest nieco urósł?
T
tak
13 grudnia 2014, 23:53
Postawili jeden krzyżyk, ale drugi im dopisali bo  na niewłaściwe osoby głosowali
R
rzymianin
13 grudnia 2014, 16:30
Dla mnie to smutne, iż nie było przedstawicieli Kościoła, szczególnie nikogo z hierarchów. Tam bylo tysiące osób, katolików w większości, Polaków. I zostali jak owce, bez pasterza. Dla niektórych postępowych katolików, także księży, pójście do satanisty, geja, itp to wyraz wyjścia do zagubionych owiec. A owce nie zagubione, wierne, umęczone, prześladowane, gnębione? Co mówi na ten temat św. Augustyn? "Niech chroniliście zdrowych owiec". Smutne to. Czyżby sie i tych 5 biskupów przestraszyło? Dało zastraszyć? Dlaczego nie staryczlo im odwagi by stanąć z tymi, którzy brali udział w marszu i powiedzieć słowo pociechy, zachęty, prawdy? Dlaczego? Nie politycznie, ale jak pasterze! Smutno mi. Gdzie w końcu są te peryferie papieża Franciszka? A może tak być, że owce sobie pójdą i już nie posłuchają pasterzy, którzy ich opuscili. Bo piękne listy łatwo pisać, ale nadstawić karku, narazic sie władzy to juz trudniej. 
jazmig jazmig
jazmig jazmig
13 grudnia 2014, 17:01
Satanista przynajmniej nie udaje pobożnego, jak to czyni Jarosław Kaczyński i większość członków jego partii.
C
ciekawy
13 grudnia 2014, 17:21
A co tam słychać na kremlu jazmig ? Dalej wierzysz NKWDzistom ? 
J
Jan
13 grudnia 2014, 15:44
Transmisja na żywo w TV Trwam a potem do oglądnięcia na ich portalu
I
info
13 grudnia 2014, 16:16
Ale deon to woli informowac za PAP - wiadomo nawet w sprawach religii i kościoła też woli za PAP
Z
Zocha
13 grudnia 2014, 18:10
Widocznie nie dla każdego wyrocznią jest TV T(adeusz)R(ydzyk)wam
?
?
13 grudnia 2014, 18:54
A KAI?
Z
zorro
13 grudnia 2014, 23:29
dobrze, ze nie cytuja jeszcze Urbana. w ramach dialogu z niewierzacymi.
&
<...>
13 grudnia 2014, 15:13
Transmisja live z marszu: [url]http://new.livestream.com/accounts/10494368/events/3646607[/url]
MR
Maciej Roszkowski
13 grudnia 2014, 14:03
Do udziału w Marszu zachęcał p. Hoffman i p. Bóg, Honor, Ojczyzna Girzyński. Nie dziwię się rezygnacji Biskupów

Skomentuj artykuł

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.