Mathea nowym dowódcą Marynarki Wojennej

Mathea nowym dowódcą Marynarki Wojennej
Admirał Tomasz Mathea (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / wab

Admirał Tomasz Mathea został w piątek nowym dowódcą Marynarki Wojennej. Nominację wręczył mu w Belwederze pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Mathea dotychczas był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

Poprzedni dowódca marynarki, adm. Andrzej Karweta zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po jego śmierci czasowo obowiązki dowódcy MW pełnił zastępca Karwety, wiceadm. Waldemar Głuszko.

- Cieszę się, że możemy zamknąć tragiczny rozdział - także w dziejach Marynarki Wojennej - spowodowany skutkami katastrofy smoleńskiej, cieszę się, że w przeddzień święta Marynarki możemy powołać nowego dowódcę tego rodzaju sił zbrojnych - powiedział Komorowski po wręczeniu nominacji.

Adm. Mathea, odbierając ją, powiedział, że "dla każdego, kto przywdział marynarski mundur nominacja na dowódcę Marynarki Wojennej jest przedmiotem najskrytszych marzeń, ambicji i zwieńczeniem zawodowej kariery". - Dołożę wszelkich starań, aby Marynarka Wojenna RP znalazła należne jej miejsce w rodzinie rodzajów sił zbrojnych - zaznaczył.

Komorowski powtórzył, że "nie wchodzi w grę i nie będzie miała miejsca zmiana systemu emerytalnego służb mundurowych, która oznaczałaby zmianę w stosunku do tych co służą". - Będę też zabiegał o to, aby - jeśli będą konieczne zmiany w tym systemie - one były jak najkorzystniejsze dla nowo wstępujących w szeregi Wojska Polskiego - zaznaczył. Według planów, reforma systemu emerytalnego mundurowych planowana jest na 2012 rok i ma objąć jedynie tych, którzy do wojska dopiero wtedy przyjdą.

- Wszyscy wiemy, jak ważny jest problem modernizacji technicznej całości sił zbrojnych, to jest także problem przyszłości Marynarki Wojennej; chciałem zapewnić, że będę szukał rozwiązań, być może takich właśnie jak udało się znaleźć dla Sił Powietrznych przy programie samolotu wielozadaniowego - dodał marszałek.

Minister obrony Bogdan Klich powiedział natomiast dziennikarzom, że nowego dowódcę Marynarki zna od 1999 r. - Od tej pory śledzę drogę zawodową admirała, ona jest jasna, przejrzysta i prowadzi do sukcesu - dodał.

- Wyrażam zadowolenie z deklaracji marszałka Komorowskiego o możliwości rozszerzenia programu modernizacyjnego dla MW (...) dobrego grosza nigdy za wiele - zaznaczył szef MON.

Admirał floty Tomasz Mathea urodził się 30 kwietnia 1955 roku w Warszawie. W 1974 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę jako dowódca działu broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP "Sokół". W 1984 roku awansował na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu podwodnego ORP "Bielik". Od 1988 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a następnie dowódcą Dywizjonu. W 1996 roku został zastępcą dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, a dwa lata później objął stanowisko szefa Szefostwa Szkolenia Morskiego w Dowództwie MW.

W czerwcu 2000 roku Mathea awansował na stanowisko dowódcy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 2002 roku został skierowany na studia w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jako Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego. Następnie w latach 2004-2006 był szefem Logistyki Marynarki Wojennej. W czerwcu 2006 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP.

Nowy dowódca MW jest absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej b. ZSRR, Królewskiej Akademii Sztabu MW Wielkiej Brytanii oraz polskiej Akademii Obrony Narodowej. Ukończył studia operacyjno-strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie, najważniejszej i najbardziej prestiżowej uczelni wojskowej Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie odznaczany, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mathea nowym dowódcą Marynarki Wojennej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.