Medale dla więzienników walczących z powodzią

Medale dla więzienników walczących z powodzią
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / apd

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odznaczył w piątek - na wniosek ministra sprawiedliwości - 12 więzienników Medalami za Ofiarność i Odwagę - za zaangażowanie w walkę z powodzią oraz usuwanie jej skutków.

Do walki z powodzią, która nawiedziła Polskę w maju i w czerwcu skierowanych było 1,6 tys. funkcjonariuszy Służby Więziennej, w pomocy powodzianom uczestniczyło także ponad 7 tys. więźniów.

Podczas piątkowej uroczystości w sali kolumnowej Sejmu Schetyna podziękował więziennikom za wzorową postawę i ofiarną pomoc podczas walki z żywiołem. - Nietypowo spotykamy się tu, by podziękować i odznaczyć was za rzeczy, które nie należą do waszych obowiązków, bo przecież Służba Więzienna zajmuje się naprawdę czymś innym niż skuteczna walka z powodzią - powiedział Schetyna.

Zwracając się do wyróżnionych funkcjonariuszy minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że spośród wszystkich służb mundurowych o więziennikach mówi się najrzadziej. - To świadczy o tym, że dobrze wykonujecie swoje obowiązki.(...) Teraz jest ten czas, kiedy trzeba o was mówić i powinno się mówić głośno - mówił minister.

W ramach pomocy powodzianom samochodami Służby Więziennej przewożeni byli ludzie, a także żywność oraz inne artykuły potrzebne dla ewakuowanych osób. Funkcjonariusze SW organizowali też zbiórki żywności i pieniędzy dla ofiar powodzi.

Medal za Ofiarność i Odwagę został ustanowiony w 1960 roku. Stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie. Może być nadany przez prezydenta tej samej osobie wielokrotnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Medale dla więzienników walczących z powodzią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.