Po wyroku Trybunału, jak informuje raport, pod wpływem krytyki opinii publicznej w mediach pojawiło się więcej kobiet komentatorek.
"Zmiana jednak była tymczasowa. Jak wynika z naszej analizy, cztery tygodnie później udział kobiet w programach publicystycznych radia i telewizji spadł do zaledwie 21 proc." – napisano w raporcie. Według Instytutu Zamenhofa największy problem z zachowaniem równowagi płci w programach publicystycznych miały media publiczne. "Miesiąc po wyroku TK, udział kobiet w programach nadawców publicznych spadł do 16 proc." – napisano w raporcie.
Nikola Bochyńska, współautorka dokumentu "Media bez kobiet” z Instytutu Zamenhofa twierdzi, że celem opracowania nie jest krytyka mediów, lecz rozpoczęcie merytorycznej dyskusji, co wszyscy mogą zrobić, aby obecną sytuację zmienić.
"Pragniemy też zachęcić kobiety do większej aktywności medialnej. Raport zawiera także gotowe rekomendacje dla dziennikarzy, wydawców i prezenterów i przykłady z zagranicy, mediów, które poradziły sobie z tym problemem" – podsumowuje Bochyńska.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł