Media: 21% kobiet w programach publicystycznych

Media: 21% kobiet w programach publicystycznych
Fot. Sam McGhee / Unsplash
PAP/kb

Jedynie co piąta osoba komentująca wydarzenia w radiu lub telewizji jest kobietą – wynika z raportu "Media bez kobiet” opublikowanego w piątek przez Instytut Zamenhofa.

Przyjrzano się w sumie 214 programom. Najpierw badanie wykonano po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. w sprawie prawa do przerywania ciąży. Drugie natomiast – cztery tygodnie później.

Po wyroku Trybunału, jak informuje raport, pod wpływem krytyki opinii publicznej w mediach pojawiło się więcej kobiet komentatorek.

"Zmiana jednak była tymczasowa. Jak wynika z naszej analizy, cztery tygodnie później udział kobiet w programach publicystycznych radia i telewizji spadł do zaledwie 21 proc." – napisano w raporcie. Według Instytutu Zamenhofa największy problem z zachowaniem równowagi płci w programach publicystycznych miały media publiczne. "Miesiąc po wyroku TK, udział kobiet w programach nadawców publicznych spadł do 16 proc." – napisano w raporcie.

Nikola Bochyńska, współautorka dokumentu "Media bez kobiet” z Instytutu Zamenhofa twierdzi, że celem opracowania nie jest krytyka mediów, lecz rozpoczęcie merytorycznej dyskusji, co wszyscy mogą zrobić, aby obecną sytuację zmienić.

DEON.PL POLECA

"Pragniemy też zachęcić kobiety do większej aktywności medialnej. Raport zawiera także gotowe rekomendacje dla dziennikarzy, wydawców i prezenterów i przykłady z zagranicy, mediów, które poradziły sobie z tym problemem" – podsumowuje Bochyńska.

Źródło: PAP / kb

 

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Media: 21% kobiet w programach publicystycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.