Miejsce urzędowania Dudy - do końca tygodnia

Miejsce urzędowania Dudy - do końca tygodnia
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / ptt

Kancelaria Prezydenta i sztab Andrzeja Dudy chcą jak najszybciej ustalić lokalizacje, w których do czasu zaprzysiężenia będzie urzędował i mieszkał prezydent elekt. Szefowa sztabu Beata Szydło wyraziła nadzieję, że do porozumienia dojdzie do końca tygodnia.

Środowe spotkanie szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacka Michałowskiego z Beatą Szydło trwało nieco ponad pół godziny.

Szydło powiedziała dziennikarzom po spotkaniu, że rozmowa "dotyczyła tego, w jaki sposób może być w tej chwili zorganizowana i praca, i biuro pana prezydenta elekta Andrzeja Dudy". Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że Kancelaria Prezydenta analizuje możliwości tak, by "wyjść naprzeciw oczekiwaniom" prezydenta elekta, zarówno jeśli chodzi miejsce do mieszkania, jak i do pracy.

Szydło powiedziała, że środowa rozmowa była merytoryczna. - W tej chwili ustaliliśmy, że będą rozmowy organizacyjne, szczegółowe między przedstawicielami sztabu i Kancelarii Prezydenta w celu ustalenia konkretnej lokalizacji na biuro w okresie do zaprzysiężenia - powiedziała Szydło dziennikarzom.

- Prosiliśmy o to, żeby to mógł być samodzielny budynek, mogło być zorganizowane biuro. Rozmawiamy również na temat mieszkania dla pana prezydenta elekta i jego rodziny do czasu, gdy będzie zaprzysiężony i będzie mógł zająć mieszkanie, które przysługuje prezydentowi Rzeczypospolitej - powiedziała.

W Warszawie w dyspozycji Kancelarii Prezydenta jest Pałac Prezydencki, Belweder, kancelaria przy ul. Wiejskiej i rezydencja przy ul. Klonowej. W przeszłości prezydenci elekci urzędowali także w pałacyku MSZ na ul. Foksal.

Szydło podkreśliła, że obie strony chcą jak najszybciej dokonać ustaleń; wyraziła nadzieję, że do końca tygodnia uda się doprecyzować szczegóły. Zaznaczyła, że szef Kancelarii Prezydenta zadeklarował, że "sprawdzane są różne możliwości rozwiązania".

- Atmosfera była bardzo dobra, to była spokojna rozmowa. Rozmawialiśmy, że jest też konieczność kontynuacji działań podejmowanych przez prezydenta - powiedziała.

Przed spotkaniem w KPRP Szydło mówiła PAP, że chciałaby, aby zgodnie z dobrą tradycją z poprzednich lat "udostępniano dla prezydenta elekta odrębny budynek". - Chcielibyśmy, żeby to było miejsce, w którym spokojnie można pracować, także ludzie, którzy zajmują się w tej chwili obsługą pana prezydenta elekta i będą organizacyjnie przygotowywali nową Kancelarię Prezydenta do działania. W tej chwili tę rolę przejął sztab - powiedziała w środę PAP Szydło.

Poinformowała, że w środę ma również zaplanowane spotkanie z przedstawicielami Biura Ochrony Rządu. - Chcemy zorientować się, jakie są propozycje ze strony BOR. W tej chwili prezydent elekt ma naszą ochronę. Jednak zrzekł się członkostwa w partii i w tej chwili sytuacja nieco się zmieniła - powiedziała PAP Szydło.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wydała w poniedziałek niejawną decyzję, na mocy której prezydent elekt Andrzej Duda został objęty ochroną BOR. Szczegóły nie zostały podane ze względu na niejawny charakter decyzji szefowej MSW.

6 sierpnia, w momencie zaprzysiężenia, prezydent Duda zostanie objęty ochroną na mocy ustawy o BOR. Zgodnie z nią ochrona przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęty jest nią prezydent i jego najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wicepremierzy, szefowie MSZ i MSW oraz byli prezydenci RP (ale nie ich rodziny).

W wyjątkowych sytuacjach szef MSW może, ze względu "na dobro państwa", zdecydować o objęciu taką ochroną innych ministrów lub polityków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miejsce urzędowania Dudy - do końca tygodnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.