Mieszkania będą tanieć, nie stać nas na kupno

"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Ceny lokali mieszkaniowych mogą spaść, gdyż coraz mniej Polaków będzie stać na ich zakup - akcentuje "Rzeczpospolita". Według danych Związku Banków Polskich, w I kwartale br. nasze banki pożyczyły ludziom 12,2 mld zł na zakup mieszkań.

W rozmowie z gazetą Andrzej Saniewski, doradca finansowy z firmy Ansan Consulting, ostrzega, że zbieg wielu czynników wpłynie negatywnie na rynek mieszkaniowy. Wzrost stóp procentowych i nowe regulacje zmuszające banki do bardziej rygorystycznej oceny zdolności kredytowej klientów, znacząco ograniczą dostęp do kredytów hipotecznych.

Z wyliczeń eksperta wynika, że od 1 lipca, gdy wejdą nowe wytyczne nadzoru finansowego (rekomendacja S zaostrzająca warunki przyznawania kredytów), a także z powodu wzrostu stawki WIBOR, zdolność kredytowa rodzin spadnie o ponad 20 proc. wobec I kwartału. - Rodzina z dochodem netto 4 tys. zł na początku roku mogła liczyć na ok. 195 tys. zł kredytu na mieszkanie, na 40 lat. Od lipca będzie to już tylko 153 tys. zł - mówi Saniewski.

Można się więc spodziewać powolnego spadku cen mieszkań, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Zwłaszcza, że w największych miastach od kilku miesięcy oferta mieszkaniowa deweloperów poszerza się. Więcej o tej sprawie dziś na łamach "Rzeczpospolitej".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mieszkania będą tanieć, nie stać nas na kupno
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.