Minister: nie będzie luzowania obostrzeń. "W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa"

Minister: nie będzie luzowania obostrzeń. "W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
6 miesięcy temu
PAP / Wirtualna Polska / df

My już mamy trzecią falę. Pytanie jest, nie "czy", tylko "jakiej skali" ona będzie - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział też, co z dalszym luzowaniem lub powiększaniem obostrzeń.

Minister zdrowia zapytany został w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy przyrost dzienny zakażeń wskazuje, że mamy już trzecią falę koronawirusa, czy jest ona przed nami.

"Absolutnie, my już trzecią falę mamy. To nie jest jakieś zjawisko, które nas czeka w przyszłości. My już mamy trzecią falę. Pytanie jest, nie "czy", tylko "jakiej skali" ona będzie" - podkreślił Niedzielski. Pytanie, jak dodał, dotyczy tego, czy będzie to np. powtórka z listopada, czy będzie to mniejsza fala.

Dopytywany, czy rząd ma szacunki, jak może wyglądać ta trzecia fala w najbliższym czasie, wyjaśnił, że rozwój pandemii warunkują dwa krytyczne czynniki w tej chwili, a najważniejszym jest kwestia rozprzestrzeniania się tzw. mutacji brytyjskiej. "Druga rzecz jest trochę mniej konkretna, bo to jest kwestia pewnej dyscypliny społecznej" - wskazał.

"Problem z dyscypliną społeczną jest taki, że ona nie jest tak jednoznacznie związana z jakimś konkretnym czynnikiem. Jej nie można przypisać np. do otworzenia galerii, nie można jej przypisać do otworzenia hoteli. Ona jest tak naprawdę powiązana ze wszystkim, z czym mamy do czynienia" - powiedział Niedzielski.

Minister zapytany, gdzie sytuacja jest najbardziej niepokojąca, zaznaczył, że sytuacje są różne. Jego zdaniem ciekawym przykładem jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie można powiedzieć o spóźnionej drugiej fali. "To jest województwo, które bardzo niedawno zaczęło mieć duże przyrosty, a wcześniej takich przyrostów nie miało" - powiedział. Na drugiej skali tego problemu, jak mówił, jest województwo podkarpackie, które drugą falę przeszło stosunkowo wcześnie. "Potem był regres i sytuacja ustabilizowana, a teraz znowu mamy tę prawdziwą trzecią falę" - dodał.

"Można w tym ujęciu regionalnym nawet widzieć paradoks, że w północnej części kraju mamy jeszcze te resztki drugiej fali, a na południu zaczyna się już trzecia fala w takiej dużej skali" - ocenił Niedzielski.

Pytany, czy w obecnej sytuacji dalsze luzowanie obostrzeń jest możliwe. "Na tę chwilę absolutnie nie ma przestrzeni do luzowania obostrzeń. Znowu weszliśmy w taki czas, kiedy III fala stała się faktem" - powiedział minister zdrowia. - "Chcemy popatrzeć przynajmniej przez tydzień, co będzie się działo."

Na pytanie, czy rozwój III fali epidemii może sprawić, że ostatnie poluzowanie obostrzeń zostanie cofnięte, odparł: "Absolutnie tak". "Otwarcie hoteli sprawiło, że mamy ludzi na stokach, mamy przejazdy po całym kraju. Boję się też sytuacji rozlewania się zakażeń z regionów, które są najbardziej dotknięte, na przykład warmińsko-mazurskie i podkarpackie" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Minister: nie będzie luzowania obostrzeń. "W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.