Miroslav Klose honorowym obywatelem Opola

Miroslav Klose honorowym obywatelem Opola
(fot. Michael Kranewitter / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
6 lat temu
PAP / ptt

Urodzony w Opolu piłkarz, były reprezentant Niemiec Miroslav Klose zostanie honorowym obywatelem miasta. Uchwałę w tej sprawie, choć niejednomyślnie, podjęła w czwartek opolska rada miasta.

Wniosek o nadanie tytułu Klosemu złożyło jesienią Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. - Nasz projekt kilka miesięcy przeleżał w szufladzie, ale cieszymy się, że wreszcie udało się go przyjąć i że uzyskał akceptację - powiedział PAP jedyny radny mniejszości niemieckiej w opolskiej radzie miasta Marcin Gambiec.

Uchwałę ws. przyznania piłkarzowi tytułu poparło 12 radnych, pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących przeciw była m.in. trójka radnych PiS.

Szef radnych PiS Sławomir Batko powiedział PAP, że jego klub stał na stanowisku, iż tytuł honorowego obywatela Opola powinny otrzymywać osoby, które "wybitnie zasłużyły się dla miasta". - Pan Klose, oprócz tego że się w Opolu urodził, niewiele dla tego Opola zrobił - mówił Batko. - Nie podnosiliśmy w tym przypadku ani kwestii narodowości pana Klose, ani kwestii jego dorobku sportowego, bo ten jest oczywisty i niepodważalny - zaznaczył.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski powiedział PAP, że dyskusje dot. zasadności nadania honorowych obywatelstw pojawiały się już wielokrotnie w minionych latach. Mówił, że "nie zamyka się na kontrowersje i dyskusje o nich", ale - jak podkreślił - Klose to "bez wątpienia postać w świecie piłkarskim wyjątkowego formatu, która odniosła gigantyczne sukcesy".

Jego zdaniem związek Klosego z Opolem miasto może wykorzystać promocyjnie, np. przy propagowaniu aktywności sportowej młodzieży. Poinformował, że Opole stara się, by Klose był patronem i gościem młodzieżowego turnieju piłkarskiego, który miasto chce zorganizować. - Na razie pan Klose nie przyjął naszego zaproszenia i nie podał daty, kiedy mógłby przyjechać. To zaproszenie jest jednak z naszej strony wciąż aktualne i być może będzie okazja, by o nim porozmawiać przy ustalaniu terminu nadania tytułu honorowego obywatela - powiedział Wiśniewski.

W dołączonej do uchwały opinii Kapituły Wyróżnień Honorowych, która poparła wniosek o uhonorowanie Klosego, przywołano historię kariery piłkarza. Zaznaczono, że jego sukcesy sportowe "oparte są na tradycyjnych śląskich wartościach, takich jak: uczciwość, pracowitość, sumienność i samodyscyplina".

Przypomniano, że piłkarz urodził się w Opolu w rodzinie śląskich sportowców. Jego ojciec był wieloletnim piłkarzem klubu Odra Opole, a później francuskiego AJ Auxerre, natomiast matka reprezentantką Polski w piłce ręcznej. - Miroslav Klose jest najwybitniejszym piłkarzem w historii futbolu, pochodzącym z Opola, który pierwsze kroki na drodze do światowej kariery stawiał na podwórku - w opolskiej dzielnicy Chabry. Jednak w 1987 roku, państwo Klose z 9-letnim wówczas Miroslavem wyjechali na stałe do RFN - napisano.

- Wyjazd Miroslava Klose z najbliższą rodziną do Niemiec oraz jego dalsze losy, jako emigranta, był w tym okresie udziałem tysięcy mieszkańców pochodzenia niemieckiego z województwa opolskiego. Dlatego nadanie Miroslavowi Klose tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola będzie hołdem nie tylko dla niego samego, ale również dla losów i doświadczeń emigracyjnych tysięcy ludzi i rodzin z tego regionu - napisano w opinii.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Klose może odebrać tytuł honorowego obywatela Opola. - Będziemy się w tej kwestii kontaktować z jego menedżerem - powiedziała PAP rzeczniczka opolskiego ratusza Alina Pawlicka-Mamczura.

Klose w ub. roku oświadczył, że odchodzi z reprezentacji narodowej, z którą wywalczył w Brazylii tytuł mistrza świata. W kadrze Niemiec rozegrał 137 meczów i zdobył 71 bramek. Podczas mistrzostw świata w 2014 r. został najlepszym strzelcem w historii tego turnieju. Z dorobkiem 16 bramek wyprzedził o jedną Brazylijczyka Ronaldo. Obecnie w barwach Lazio Rzym. Zapowiedział, że po tym jak zakończy karierę piłkarską, chce poświęcić się karierze trenerskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Miroslav Klose honorowym obywatelem Opola
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.