Młodzi Żydzi z Niemiec i muzułmańscy uchodźcy z Syrii i Iraku wspólnie odwiedzili Oświęcim

Młodzi Żydzi z Niemiec i muzułmańscy uchodźcy z Syrii i Iraku wspólnie odwiedzili Oświęcim
(fot. beezeephoto / shutterstock)
PAP / pch

Młodzi Żydzi z Niemiec oraz muzułmańscy uchodźcy z Syrii i Iraku przyjechali do Oświęcimia. Zdaniem szefa tamtejszego Centrum Żydowskiego Tomasza Kuncewicza, była to wyjątkowa podróż przez wielokulturowe dzieje miasta, historię Zagłady, ale i lekcja tolerancji.

Młodzi zwiedzili m.in. Muzeum Auschwitz, a także Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, będące jedynym żywym śladem po żydowskich mieszkańcach, którzy przed wojną stanowili większość oświęcimian.

"W Centrum goście odwiedzili Muzeum Żydowskie i synagogę Chewra Lomdej Misznajot, jedyną, która przetrwała wojnę. Dowiedzieli się więcej na temat czterech wieków pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów w naszym mieście. Była to też świetna okazja do dyskusji na temat tego, dlaczego w naszym wspólnym interesie jest budowanie pokojowego świata i jak powinniśmy walczyć z uprzedzeniami" - powiedział Kuncewicz.

Grupa liczyła 35 osób. Ich wizyta jest zrealizowanym po raz pierwszy wspólnym projektem dwóch niemieckich organizacji: Unii Progresywnych Żydów i Centralnej Rady Muzułmanów. "Młodzieży towarzyszyli niemieccy politycy, m.in. premier Turyngii Bodo Ramelow i Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther" - podał Kuncewicz.

DEON.PL POLECA

Projekt w zamierzeniach organizatorów ma umożliwić wzajemne poznanie się Żydów i muzułmanów. Jest też elementem zabiegów państwa niemieckiego na rzecz zwalczania antysemityzmu i promowania integracji uchodźców ze społeczeństwem większościowym oraz jego wartościami.

"Warto przypomnieć, że Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przez cały rok organizuje liczne wydarzenia, dzięki którym młodzi ludzie z Polski oraz świata mogą lepiej poznać historię miasta. Podczas warsztatów czy spotkań, mogą także lepiej zrozumieć znaczenie postaw, które doprowadziły do Holokaustu. Motywują ich one do własnej pracy na rzecz dialogu i zrozumienia" - dodał Tomasz Kuncewicz.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. ustanowili ponad połowę mieszkańców czternastotysięcznego miasta. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów.

Centrum Żydowskie jest jedynym żywym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Młodzi Żydzi z Niemiec i muzułmańscy uchodźcy z Syrii i Iraku wspólnie odwiedzili Oświęcim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.