Morawiecki przybył do Pragi na obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji

Morawiecki przybył do Pragi na obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Pragi, gdzie wraz z innymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 30. rocznicę aksamitnej rewolucji, która zakończyła trwające od 1948 r. rządy komunistów.

W obchodach, oprócz Morawieckiego, uczestniczyć będzie ich gospodarz premier Czech Andrej Babisz, premierzy Słowacji Peter Pellegrini i Węgier Viktor Orban, a także przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

Uroczystości odbędą się w gmachu Muzeum Narodowego na Placu Wacława w Pradze, gdzie szefowie rządów otworzą multimedialną wystawę dotyczącą wydarzeń sprzed 30 lat. Wystawę historycznie zamykają pierwsze wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1990 r.

Wśród oryginalnych przedmiotów zobaczyć będzie można np. odznaczenia przyznane Vaclavovi Havlovi, model siłowni atomowej Temelin, elementy z mieszkania aktorki i sygnatariuszki Karty 77 Vlasty Chramostowej, a także tekst prezydenckiej przysięgi Havla z grudnia 1989 r. Po raz pierwszy pokazany zostanie podziemny chodnik łączący historyczny gmach Muzeum Narodowego z należącym obecnie do tej instytucji sąsiednim gmachem dawnego Zgromadzenia Federalnego Czechosłowacji, które później było siedzibą Radia Wolna Europa.

17 listopada 1989 roku w centrum Pragi siły porządkowe brutalnie uderzyły w uczestników marszu zorganizowanego w celu upamiętnienia 50. rocznicy zamknięcia czeskich szkół wyższych przez niemieckie władze okupacyjne. Po pacyfikacji studenci oraz wspierający ich aktorzy teatralni ogłosili strajk protestacyjny, który stał się początkiem zmiany systemu. Seria ulicznych protestów (w największym uczestniczyło 800 tys. osób) doprowadziła do zmian we władzach Komunistycznej Partii Czechosłowacji, w tym m.in. o rezygnacji z zapisu w konstytucji o rządach jednej partii. 29 grudnia prezydentem został Vaclav Havel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
25,83 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Morawiecki przybył do Pragi na obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.