Most Łazienkowski do generalnego remontu?

Most Łazienkowski do generalnego remontu?
(fot. PAP/Marcin Obara)
6 lat temu
PAP / ptt

Sytuacja po sobotnim pożarze mostu Łazienkowskiego jest nieco trudniejsza, niż wydawało się wcześniej - poinformowała w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na razie nie ma mowy, aby dopuszczono tam ruch pojazdów.

"Wydaje się, że sytuacja jest nieco trudniejsza, niż nam się wydawało (...). Wygląda na to, że konstrukcja - aczkolwiek nie wymaga postawienia mostu od nowa - jest nieco bardziej naruszona, niż się wydawałoby się to wcześniej" - powiedziała na konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz.

"W tej chwili most na pewno nie będzie dopuszczony do ruchu" - zaznaczyła prezydent stolicy. Jak dodała, w tej chwili nie ma też możliwości udostępnienia tam buspasów. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo" - podkreśliła.

Zdaniem prezydent stolicy, analiza zniszczeń potrwa co najmniej kilka dni. "Ewentualnie może być w końcu tygodnia" - dodała. Jak oceniła, dopiero kiedy będzie znana wielkość szkód, dowiemy się, jak zaawansowany będzie remont mostu i ile będzie kosztował.

Pytana przez dziennikarzy, czy w związku z pożarem przyśpieszony zostanie planowany wcześniej remont mostu, powiedziała, że jest to prawdopodobne.

"Jest prawdopodobne, że po tym pożarze będzie bardziej ekonomicznie zrobić to wcześniej, natomiast musimy mieć na to środki. Jest to prawdopodobne, decyzja jeszcze nie jest podjęta, czekamy na ekspertyzę, co należy zrobić" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Zwróciła się do kierowców o zostawianie samochodów w domu i wybranie komunikacji publicznej, która ma częściej kursować. Prezydent przypomniała, że na błoniach Stadionu Narodowego działa parking "park nad ride".

"Bardzo proszę o wyrozumiałość w związku z tą sytuacją, jakby nie było, nadzwyczajną. W sposób odpowiedzialny będziemy starali się, jak najszybciej te uciążliwości zlikwidować" - zapewniła Gronkiewicz-Waltz. Wszelkich informacji nt. zmian w kursowaniu pojazdów komunikacji publicznej udziela Zarząd Transportu Miejskiego.

Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prof. Henryk Zobel, który dokonywał oględzin mostu, powiedział, że dokładna ocena stanu przeprawy będzie możliwa po zakończeniu badań dotyczących zmian strukturalnych stali mostu oraz po pomiarach wszystkich odkształceń konstrukcji. "To niestety zajmie czas, bardzo dużo czasu podejrzewam, ponieważ most jest duży i jest bardzo rozbudowany konstrukcyjnie" - zaznaczył. Dodał, że konieczne będzie również całkowite odsłonięcie nawierzchni mostu.

Dodał, że być może pod koniec tygodnia będą znane wyniki badania próbek elementów mostu. Pytany przez dziennikarzy, czy most wymaga generalnego remontu powiedział, że "im bardziej o tym myśli, tym bardziej się do tego skłania". "Nie wymiana konstrukcji, dźwigary są w na tyle dobrym stanie, że ewentualne prace wzmocnieniowe będą przewidywane. Natomiast na pewno duża część pomostu musi być wymieniona" - powiedział prof. Zobel.

W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że w różnym stopniu uszkodzone są trzy z pięciu przęseł mostu, co oznacza uszkodzenia na odcinku ok. 250 metrów.

Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, temperatura podczas pożaru sięgała 1000 stopni Celsjusza, a warunki gaszenia były bardzo trudne.

Pytana, czy miasto nie planuje w związku z pożarem mostu Łazienkowskiego otwarcia bez ograniczeń mostu Śląsko-Dąbrowskiego dla ruchu indywidualnego (obecnie obowiązuje zakaz w dni powszednie w godz. 6-10 i 15-19), powiedziała, że takie rozwiązanie jest niemożliwe, ze względu na bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej wysiadających na przystankach autobusowych i tramwajowych.

Gronkiewicz-Waltz dodała, że władze miasta rozważają uruchomienie na Wale Miedzeszyńskim i na Wybrzeżu Szczecińskim buspasów, jeżeli okaże się, że most Łazienkowski będzie przez dłuższy czas zamknięty dla ruchu. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła, prezydent powiedziała, że informacji ws. buspasów można spodziewać się pod koniec tygodnia.

W wyniku pożaru ucierpiały także instalacje do przesyłu danych poprowadzone pod przeprawą. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki mówił w poniedziałek w Białymstoku, że "jeśli chodzi o kwestie związane z przesyłem danych, w gruncie rzeczy bardzo szybko zostały wyeliminowany kłopoty, które wynikały z konieczności stosowania obejść, innej drogi przesyłania danych" - mówił.

Na pytanie dziennikarzy, czy naprawa mostu będzie sfinansowana z budżetu państwa, Halicki powiedział, że to "przedwczesne pytanie". "Najpierw trzeba wiedzieć, jaka jest skala tego zniszczenia, czego tak naprawdę dotyczy, w jaki sposób będzie przywracana do użytku i w jakiej perspektywie podjąć się tego najważniejszego zadania, żeby na kolejne dekady ten most był po prostu funkcjonujący i bezpieczny" - mówił minister.

W związku z pożarem mostu zostały uszkodzone urządzenia firmy obsługującej połączenia telefoniczne Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Przez kilka godzin w poniedziałek nie można było dodzwonić się do urzędu; awarię udało się usunąć po godzinie 14 - poinformowała PAP Urszula Boublej z białostockiego magistratu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Most Łazienkowski do generalnego remontu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.