MS i MSW podsumowały turniej Euro 2012

MS i MSW podsumowały turniej Euro 2012
Demontaż warszawskiej Strefy Kibica (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

W związku z Euro 2012 do sądów wpłynęło 166 spraw dotyczących 228 osób. Granice przekroczyło 2,5 mln podróżnych, z czego milion na przejściach z Ukrainą. Resorty spraw wewnętrznych i sprawiedliwości podsumowały odbywające się w Polsce mistrzostwa.

Od 4 czerwca do 2 lipca 2012 r. do sądów na terenie całego kraju wpłynęło do rozpoznania 166 spraw o przestępstwa mające związek z turniejem UEFA EURO 2012, wobec 228 osób - poinformował resort sprawiedliwości.

DEON.PL POLECA
104 sprawy zostały zakończone wyrokiem skazującym wobec 144 osób, pięć zakończyło się wyrokiem umarzającym lub warunkowo umarzającym postępowanie wobec siedmiu osób, a pięć spraw - również wobec siedmiu osób - zostało zakończonych wyrokiem uniewinniającym.

Spośród pozostałych spraw 31 wobec 44 osób przekazano prokuratorowi do prowadzenia postępowania przygotowawczego, 19 spraw wobec 25 osób przerwano lub odroczono, a dwie sprawy wobec dwóch osób nadal są w toku.

Sprawy o przestępstwa dotyczyły 17 Rosjan (wobec 10 z nich zapadły wyroki skazujące), sześciu Chorwatów (pięć wyroków skazujących), pięciu Irlandczyków (trzech skazanych, czterech Rumunów (czterech skazanych) i po jednym obywatelu Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Luksemburga, którzy zostali skazani. W jednej sprawie dotyczącej Węgra rozprawa została odroczona. Pozostałe sprawy dotyczyły 192 Polaków.

Do sądów wpłynęło 19 spraw o wykroczenia wobec 24 osób, z czego 17 spraw wobec 22 osób zostało zakończonych wyrokiem skazującym. Jedną sprawę wobec jednej osoby skierowano do rozpoznania w trybie zwyczajnym, a w jednym przypadku odmówiono wszczęcia postępowania. Sprawy o wykroczenia dotyczyły dwóch obywateli rosyjskich (obie osoby skazane), Irlandczyka i Hiszpana (obaj skazani). Pozostali to Polacy.

Sądy rozpatrzyły siedem wniosków o areszt - w czterech przypadkach zastosowano go wobec trzech Polaków i Chorwata, a trzech nie uwzględniono - podał resort sprawiedliwości.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w statystyce po Euro 2012 podało, że granicę przekroczyło 2,5 mln osób, milion na przejściach z Ukrainą, a po 600 tys. osób zostało odprawionych na granicy z Białorusią i na naszych lotniskach.

Według MSW w czasie turnieju ruch na granicy wzrósł dziennie mniej więcej o 15 tys. podróżnych w porównaniu z czerwcem 2011 - i mniej więcej o 7 tys. w stosunku do maja 2012.

Dwie trzecie skontrolowanych podróżnych stanowili cudzoziemcy. W czasie mistrzostw do Polski przyjechało ich o 25 proc. więcej niż czerwcu roku ubiegłego. Najliczniejszą grupę kibiców stanowili obywatele Ukrainy (ok. 40 tys.), Rosji (ok. 30 tys.), Niemiec (ok. 15 tys.), Irlandii (ok. 14 tys.), Czech (ok. 10 tys.) i Hiszpanii (ok. 6 tys.). Znacznie więcej niż zazwyczaj przyjechało obywateli Szwecji, Litwy, Włoch i Portugalii.

Na wewnętrznej granicy Polski z innymi krajami UE w związku z przywróceniem kontroli na czas turnieju sprawdzono blisko 29 tys. osób. Prawie wszyscy skontrolowani byli cudzoziemcami. Zatrzymano 14 cudzoziemców - 8 za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, a 2 za posiadanie narkotyków. Nie zezwolono na wjazd do Polski 22 osobom - głównym powodem był brak wymaganych dokumentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MS i MSW podsumowały turniej Euro 2012
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.