MSWiA: kolejne zmiany w przekraczaniu granicy; egzekwowanie zakazu gromadzenia się osób

MSWiA: kolejne zmiany w przekraczaniu granicy; egzekwowanie zakazu gromadzenia się osób
(fot. PAP/Mateusz Marek)
1 rok temu
PAP / jb

Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa roześle do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił w środę, że przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej do 13 kwietnia nie wpływa na transport towarów. "Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice" – powiedział minister. "Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny" – podkreślił z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą

MSWiA przekazało, że nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory ­- w drodze do pracy i z pracy - osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Policja będzie egzekwować zakaz gromadzenia się osób

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez ministra zdrowia (dotyczącymi m.in. zakazu przebywania w przestrzeni publicznej grupy składającej się z więcej niż dwóch osób np. zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań) policjanci będą początkowo prowadzili przede wszystkim intensywną akcję informacyjno-edukacyjną. Jak zaznaczył szef MSWiA, celem nadrzędnym jest zwalczenie problemu rozprzestrzeniania się koronawirusa, a nie karanie mieszkańców. "Musimy razem, w ogromnym poczuciu dyscypliny społecznej, osiągnąć ten cel" – powiedział. "Te zadania i całą służbę traktujemy jako służbę dla ludzi, a nie przeciwko ludziom" – dodał gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Policjanci będą również kontrolować, czy komunikacja miejska nie jest przepełniona. Sprawdzą, czy zgodnie z nowymi zasadami w autobusie, tramwaju lub metrze zajęta jest maksymalnie połowa miejsc siedzących. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z władzami samorządowymi.

Funkcjonariusze kontrolują osoby objęte kwarantanną

Podkreślono również, że tylko podczas ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną. Zaledwie w 380 przypadkach (poniżej pół procentu ogółu) stwierdzono nieuzasadnioną nieobecność. "Te osoby poniosą konsekwencje swoich działań, ponieważ narażają siebie i innych na rozwój epidemii" – poinformował komendant Jarosław Szymczyk. Podczas kontroli funkcjonariusze pytają o niezbędną pomoc (np. dostarczenie leków lub żywności), której wymagają osoby przebywające w kwarantannie – ostatniej doby taką potrzebę zgłosiło 190 osób. Każdego dnia do służby m.in. w zakresie kontroli odbywania kwarantanny kierowanych jest około 25 tys. policjantów. Funkcjonariuszy w kontroli przestrzegania kwarantanny wspierają żołnierze.

Aplikacja "Kwarantanna domowa"

Dodano, że podczas kontroli funkcjonariusze korzystają ze specjalnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji dla osób objętych kwarantanną. Jak powiedział komendant Jarosław Szymczyk, w bazie jest ponad 90 tys. osób, do których rozesłano informację o możliwości korzystania z aplikacji. Na swoje telefony zainstalowało ją 20 tys. osób, a 15 tys. regularnie wykonuje zadania, które odciążają policjantów od przeprowadzania osobistej kontroli. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSWiA: kolejne zmiany w przekraczaniu granicy; egzekwowanie zakazu gromadzenia się osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.