MSWiA: znamy nowych zastępców szefa BOR

MSWiA: znamy nowych zastępców szefa BOR
(fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji R via Foter.com / CC BY-ND 2.0)
PAP / pk

Pułkownik Jacek Lipski oraz major Tomasz Kędzierski zostali powołani na zastępców szefa Biura Ochrony Rządu - poinformowało w poniedziałek MSWiA. Wnioskował o to nowy szef BOR pułkownik Andrzej Pawlikowski.

W poniedziałek w siedzibie Biura nastąpiło oficjalne przedstawienie nowych zastępców szefa BOR. Wcześniej z tych funkcji odwołani zostali płk Mirosław Depko oraz płk Łukasz Demel.

Andrzej Pawlikowski został powołany na stanowisko szefa BOR na początku grudnia. Jak mówił wówczas PAP wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w Biurze konieczne są zmiany a Pawlikowski ma przygotować dla MSWiA raport o sytuacji w Biurze. Wiceminister podkreślił, że po analizach będą podejmowane działania zmierzające do poprawy funkcjonalności działania tej formacji. Nie wykluczył nowych rozwiązań legislacyjnych zmierzających do rozwiązania BOR i powołania nowej formacji zajmującej się ochroną najważniejszych osób w państwie.

Zieliński ocenił równocześnie, że jednym z głównych problemów BOR-u jest bardzo duża liczba wakatów, największa spośród wszystkich służb mundurowych. - Sięga między 20 a 25 proc. W służbie, która ma niewiele ponad 2100 etatów to oznacza ponad 400 wakatów. Pierwsze zadanie nowego szefa BOR będzie polegało na zdiagnozowaniu przyczyn tej sytuacji - zadeklarował.

BOR to jednostka podporządkowana MSWiA. Zgodnie z przepisami ustawy o BOR ochrona Biura przysługuje najważniejszym osobom w państwie. Objęci nią są m.in. prezydent, marszałek Sejmu i Senatu, premier, wicepremierowie, szefowie MSWiA i MSZ, b. prezydenci oraz "inne osoby ze względu na dobro państwa".

DEON.PL POLECA

Zadania Biura to także ochrona obcych delegacji przebywających w Polsce, budynków rządowych oraz polskich placówek za granicą. Określenie zakresu ochrony BOR wobec poszczególnych osób i instytucji jest - według zapisów ustawy - kompetencją ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSWiA: znamy nowych zastępców szefa BOR
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.