MSZ przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną

MSZ przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną
(fot. EPA/DAI KUROKAWA)
PAP / ad

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną dla Libii oraz Somalii - poinformował w środę MSZ. Środki, które pochodzą z rezerwy budżetowej, przyznano na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska.

"Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki, mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących" - podkreślono w komunikacie resortu przekazanym PAP w środę.

MSZ poinformowało, że na pomoc dla ludności cierpiącej wskutek klęski głodu w Afryce Wschodniej przekazane zostanie 1,5 mln zł. Z tej kwoty 1 mln zł, za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, otrzymają potrzebujący Somalijczycy, a 0,5 mln zł będzie stanowić dofinansowanie działań humanitarnych polskich organizacji. Pozostała kwota w wysokości 1 mln zł trafi na pomoc humanitarną dla Libii.

"Nasz kraj przekazał również wsparcie dla podstawowych międzynarodowych organizacji i funduszy humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNHCR, UNRWA, UN OCHA i Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego (CERF) - łącznie ponad 2,7 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Resort przypomina, że w piątek po raz trzeci obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, którego celem jest "szerzenie wiedzy o pomocy humanitarnej wśród społeczności międzynarodowej oraz podkreślenie potrzeby wielostronnej współpracy w tej dziedzinie".

W tym roku obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej przyświecać będzie hasło "People helping people" (ludzie pomagają ludziom). "Słowa te mają zwrócić uwagę na specyfikę działania pracowników humanitarnych, w tym wielu Polaków, którzy w bardzo trudnych warunkach, często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych" - podkreśla resort spraw zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ przekaże 2,5 mln zł na pomoc humanitarną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.