MSZ ws. działań na rzecz zwrotu wraku Tu-154M

MSZ ws. działań na rzecz zwrotu wraku Tu-154M
(fot. Elcommendante / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
7 lat temu
PAP / mh

Po katastrofie smoleńskiej rząd podjął wszelkie możliwe działania na rzecz zwrotu wraku samolotu Tu-154M, w tym na najwyższych szczeblach, wspierając stanowisko prokuratury podczas rozmów politycznych z Rosją - oświadczyło MSZ w piątkowym komunikacie.

Resort w komunikacie przesłanym PAP zamieścił także kalendarium rozmów politycznych z Rosją oraz działań podejmowanych przez siebie na rzecz zwrotu wraku polskiego samolotu.
I tak w grudniu 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk rozmawiali z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w trakcie jego wizyty w Polsce. Do kolejnego spotkania prezydentów Polski i Rosji doszło w kwietniu 2011 r. w Smoleńsku.
Tę tematykę - według kalendarium MSZ - poruszono także w grudniu 2011 r. podczas wizyty w Moskwie szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz w marcu 2012 r. w Berlinie podczas spotkania Trójkąta Królewieckiego z udziałem szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.
Następnie w maju br. szef polskiego rządu rozmawiał w Warszawie nt. zwrotu wraku z przewodniczącą Rady Federacji Walentyną Matwijenko, a w lipcu Sikorski telefonicznie z Ławrowem.
Szef polskiej dyplomacji podjął kwestię powrotu wraku do Polski także w grudniu br. na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli podczas rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Także w grudniu na forum Rady ds. Zagranicznych UE Sikorski poprosił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby przy okazji piątkowego szczytu UE-Rosja poruszyła kwestię zwrotu wraku Tu-154M.
Ostatnim działaniem szefa polskiego MSZ było przekazanie w miniony poniedziałek w Moskwie Ławrowowi pro-memoria w sprawie zwrotu wraku podczas posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy.
W piątek rzeczniczka Ashton powiedziała polskim dziennikarzom, że kwestia ta była dyskutowana przez Ashton na marginesie szczytu UE-Rosja. Dodała, że według jej informacji kwestię powrotu do Polski wraku Tu-154M Ashton poruszyła z rosyjskim ministrem spraw zagranicznym Siergiejem Ławrowem. Pytana o odpowiedź Ławrowa, nie udzieliła informacji.
MSZ w komunikacie zaznaczyło także, że działania ws. zwrotu wraku odbywały się na niższych szczeblach m.in. w czasie wielokrotnych roboczych kontaktów dyplomatycznych na szczeblu wiceministrów czy pomiędzy MSZ a ambasadą Rosji w Warszawie oraz ambasadą Polski w Moskwie i instytucjami rosyjskimi.
Jak podkreślono, MSZ kilkakrotnie podnosiło również kwestię zwrotu wraku w formie not dyplomatycznych (m.in. kwiecień i wrzesień 2011 r.) wspierających ponawiane przez Prokuraturę Generalną wnioski.
Ponadto - jak informuje resort spraw zagranicznych - Sikorski wystosował 21 marca br. list do szefa rosyjskiej dyplomacji, który stanowił oficjalne podsumowanie dotychczasowych wysiłków na rzecz zwrotu Polsce wraku Tu-154M, wielokrotnie podejmowanych w kontaktach z wysokimi przedstawicielami władz Rosji.
Stwierdził w nim - jak czytamy - iż druga rocznica katastrofy jest najlepszym terminem, aby podać konkretną, nieodległą datę powrotu wraku do Polski. Dodał, iż sprawa wraku, w przypadku gdyby pozostawała nierozwiązana, może stać się obciążeniem dla wzajemnych relacji. Sikorski podkreślił także, iż "od czasu katastrofy upłynęło wystarczająco wiele czasu, aby można było dokonać wszelkich dowodów i oględzin niezbędnych dla śledztwa ws. katastrofy".
W komunikacie MSZ zaznaczono ponadto, że resort notyfikował 23 maja br. wolę przeprowadzenia rozmów eksperckich o charakterze stricte technicznym w sprawie warunków zwrotu szczątków samolotu. Do takich rozmów z udziałem przedstawicieli Sztabu Generalnego, Żandarmerii Wojskowej, szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych doszło w pierwszych dniach sierpnia na terenie Rosji.
Resort poinformował także, że jedną z rozpatrywanych opcji przewozu wraku jest transport lądowy przez terytorium Białorusi.  20 sierpnia br. polska ambasada w Mińsku zwróciła się do władz tego kraju o zgodę na ewentualny transport oraz podanie szczegółowych informacji na temat warunków przewozu wraku, wiz itp. W odpowiedzi - jak podaje MSZ - strona białoruska notyfikowała w dniu 12 października br. gotowość udzielenia wszechstronnej pomocy w wydaniu wiz i badaniu ewentualnej trasy przewozu wraku przez polskich biegłych.
Ministerstwo - jak czytamy w komunikacie - podejmowało również niezwłoczne działania i interwencje wobec wszystkich pojawiających się doniesień o niewłaściwym sposobie przechowywania wraku TU-154M, czy też odnajdowaniu u osób postronnych elementów wraku i rzeczy osobistych ofiar katastrofy. Kwestie niewłaściwego przechowywania szczątków samolotu podjął ambasador Polski w Moskwie w lutym br. podczas rozmowy z zastępcą Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej. Wystąpił on także o szybszą i terminową realizację polskich wniosków o pomoc prawną.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ ws. działań na rzecz zwrotu wraku Tu-154M
Komentarze (2)
M
Mak
21 grudnia 2012, 20:49
Ale ściemniają. Czy ktoś im jeszcze wierzy?
P
pg
21 grudnia 2012, 19:23
Wielka bitwa o wrak po prawie trzech latach jest żałosna i śmieszna.

Skomentuj artykuł

MSZ ws. działań na rzecz zwrotu wraku Tu-154M
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.