MSZ wzywa ambasadora Rosji ws. tablicy

MSZ wzywa ambasadora Rosji ws. tablicy
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki
PAP / drr

MSZ zaprosiło ambasadora Rosji na rozmowy o zamianie tablicy na kamieniu upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej oraz o dokończeniu ostatnich przygotowań do wizyty prezydenta Polski w Smoleńsku i Katyniu - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- W tej chwili te rozmowy powinny się toczyć - powiedział w sobotę dziennikarzom Bosacki. Według niego rozmowę prowadzi wiceszef resortu Henryk Litwin.

Jak mówił rzecznik MSZ, ministerstwo jest w trudnej sytuacji jeśli chodzi o tablicę, bo choć emocjonalnie solidaryzuje się z rodzinami ofiar, to formalnie tablica nie była konsultowana z władzami polskimi i władzami Rosji, dlatego resort spraw zagranicznych nie może wystosować oficjalnej noty protestacyjnej.

- Za to powtórzę jeszcze raz: uważamy tą decyzję o zamianie tablicy za bardzo złą, psującą atmosferę nie tylko tych obchodów, ale i stosunków wzajemnych. I oczekujemy od Rosjan, by nasza współpraca, nie tylko w tej sprawie była lepsza - zaznaczył Bosacki.

Pytany czy podczas poniedziałkowego spotkania prezydentów Polski i Rosji Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa w Smoleńsku i Katyniu poruszona będzie kwestia tablicy, odpowiedział, że jest to pytanie do Kancelarii Prezydenta. - Nie wyobrażam sobie w obecnej sytuacji, by prezydent składał kwiaty pod tą tablicą - dodał.

Wcześniej Bosacki przypomniał, że strona rosyjska od początku, kiedy ta tablica się tam pojawiła, czyli od listopada Rosjanie zwracali nam uwagę, że forma i sposób jej położenia im nie odpowiada"

- Polski MSZ przed wszystkie te miesiące, również w ostatnich miesiącach, w rozmowach z Rosjanami stał na stanowisku i proponował, by zostawić to miejsce takim, jakim jest, do czasu rozstrzygnięcia (...) jak ma wyglądać całościowe upamiętnienie tego miejsca i tej katastrofy, czyli do rozstrzygnięcia konkursu na pomnik. Przy pomniku oczywiście musi znaleźć się tablica wyjaśniająca, co to była za katastrofa. Zdaniem strony polskiej, w takim napisie oczywiście musi się znaleźć wspomnienie o Zbrodni Katyńskiej - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ wzywa ambasadora Rosji ws. tablicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.