Muniek Staszczyk i Maleo na koncercie charytatywnym dla Syrii

Muniek Staszczyk i Maleo na koncercie charytatywnym dla Syrii
(fot. youtube.com)
PAP / kw

Koncert charytatywny "Gramy dla Syrii", zorganizowany przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) i Muzeum Historii Żydów Polskich, odbędzie się 6 stycznia w Audytorium Muzeum POLIN w Warszawie.

"Cały świat obiegły wstrząsające zdjęcia z wojny w Syrii, której symbolem stała się tragiczna sytuacja mieszkańców zrujnowanego miasta Aleppo. Nie godząc się na bierność wobec cierpienia, Polska Akcja Humanitarna oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizują wyjątkowy koncert charytatywny, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wojny w Syrii" - napisali organizatorzy wydarzenia.

W koncercie wezmą udział m.in.: Maleo Reggae Rockers, Milo Kurtis i Adeb Chamun, Karolina Cicha, Kasia Kowalska, Aga Zaryan, Maniucha Bikont, Robert Brylewski, Muniek Staszczyk i Wacław Zimpel.

Trwający od 2011 r. konflikt w Syrii doprowadził do destabilizacji politycznej i gospodarczej kraju. Obecnie 13,5 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Intensywne walki sprawiły, że ponad 10,5 mln Syryjczyków zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów. Według raportu ONZ ponad połowa z nich to dzieci. Przeciągający się konflikt spowodował jeden z największych współczesnych kryzysów humanitarnych. Sytuacja w kraju jest bardzo ciężka - brakuje żywności, ceny gwałtownie rosną.

Rodziny uciekające przed niebezpieczeństwem mieszkają w namiotach lub ruinach, dysponując jedynie tym, co udało się zabrać ze sobą. Brakuje czystej wody i toalet. Nie funkcjonuje 1/4 szkół a opieka medyczna jest znacznie ograniczona.

DEON.PL POLECA

Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób. 2147 osób ewakuowanych z Aleppo dotarło do obozów dla uchodźców wewnętrznych, w których pracuje Polska Akcja Humanitarna. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają nowoprzybyłym codziennie prawie 43 tys. litrów wody.

Według raportu UN OCHA - Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej - z 23 grudnia, między 15 a 22 grudnia, z Aleppo ewakuowano prawie 54 tys. ludzi. PAH jest gotowa na przybycie kolejnych potrzebujących. Szybka reakcja PAH jest możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa - wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne.

PAH od marca 2013 r. codziennie pomaga potrzebującym bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju, zapewniając tysiącom ludzi dostęp do wody, żywności, schronienia i leków. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają potrzebującym wodę pitną, paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i środki czystości, koce, materace, namioty i leki, remontują systemy wodne oraz łazienki i toalety w szkołach, usprawniają i tworzą systemy gospodarki odpadami oraz dostarczają mąkę i drożdże do piekarni, które w zamian utrzymują niskie ceny chleba. W 2016 r. organizacja dotarła z pomocą do około pół miliona ludzi w prowincjach Idlib i Aleppo.

Koncert odbędzie się w Audytorium Muzeum POLIN w Warszawie w piątek 6 stycznia o godz. 19-tej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muniek Staszczyk i Maleo na koncercie charytatywnym dla Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.