Muzeum zbiera amatorskie zdjęcia Warszawy z lat dziewięćdziesiątych

Muzeum zbiera amatorskie zdjęcia Warszawy z lat dziewięćdziesiątych
Fot. Dominic Blignaut / Unsplash.com
PAP/mł

„Celem naszej zbiórki jest zebranie fotografii przedstawiających Warszawę z lat dziewięćdziesiątych, które zostały wykonywane przez niezawodowych fotografów. Następnie te zdjęcia chcielibyśmy pokazać na wystawie, której otwarcie planujemy na październik” – powiedziała PAP Karolina Puchała-Rojek z Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.


Do 10 marca trwa zbiórka amatorskich fotografii ukazujących Warszawę z lat 90. XX wieku. Prowadzi ją Muzeum Warszawy we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław i inicjatywą „Tu było, tu stało”.

DEON.PL POLECA

Kuratorka poinformowała także, że wystawa zostanie poświęcona zarówno fotografii, jak i Warszawie lat dziewięćdziesiątych. „Chcemy opowiedzieć o zmianach, jakie następowały wówczas w mieście, ale także i w samej fotografii. Była to bowiem ostatnia dekada, kiedy dominowała fotografia analogowa, ponieważ fotografia amatorska w dużym stopniu zaczynała być cyfrowa, coraz bardziej popularne stawały się małe aparaty cyfrowe” – przypomniała Puchała-Rojek.

Na wystawie znajdą się również fotografie profesjonalne, fotoreportaże oraz zdjęcia wykonane przez artystów, ale też fragmenty filmów dokumentalnych czy wideo.

Organizatorzy zbiórki czekają na ujęcia przestrzeni miejskiej, czyli ulic, placów i parków Warszawy. „Ze względu na miejsce, gdzie mieści się siedziba Muzeum Warszawy, szczególnie interesują nas fotografie z kartonową postacią Lecha Wałęsy ustawioną na Rynku Starego Miasta, z którą można było się sfotografować w latach dziewięćdziesiątych” – wyjaśniła Karolina Puchała-Rojek. „Jedno takie zdjęcie już do nas trafiło. Liczymy na to, że będzie ich jeszcze więcej” – podkreśliła.

W rozmowie z PAP kuratorka zwróciła uwagę na znaczenie, jakie w latach 90. miała fotografia amatorska. „Był to czas ponownej eksplozji fotografii amatorskiej. Masowo otwierały się laboratoria, w których można było bezpiecznie wywoływać filmy. Ze względu na dostępność materiałów, fotografia stała się również tańsza. To wszystko sprawiło, że bardzo dużo amatorów znów zaczęło fotografować” - wyjaśniła.

Puchała-Rojek podkreśliła, że „dla nas ważne jest nie tylko to zjawisko społeczne, które oczywiście ciekawie jest uchwycić, ale także to interesujące sprzężenie, jakie możemy zauważyć w historii fotografii”. „Fotografia amatorska wpływała na to jak fotografowali artyści. Coraz bardziej popularny stał się nurt fotografii posługującej się pewnym zestawem cech charakterystycznych dla fotografii amatorskiej” – przypomniała.

Z Muzeum Warszawy można kontaktować się mailowo, telefonicznie lub przyjść osobiście na dyżur. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu przekazania fotografii są dostępne na stronie internetowej Muzeum Warszawy.

PAP / mł

Zobacz także: Niesamowite fotografie z przeszłości

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agata Puścikowska

W książce zostały opisane nieznane dotąd dramatyczne historie zakonnic, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Niektóre z sióstr były sanitariuszkami, inne wspierały powstańców, leczyły cywili i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy...

Skomentuj artykuł

Muzeum zbiera amatorskie zdjęcia Warszawy z lat dziewięćdziesiątych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.