Na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik "Chwała Bohaterom"

Na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik "Chwała Bohaterom"
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ms

W hołdzie wszystkim polskim lotnikom - wojskowym i cywilnym - w 100-lecie Lotnictwa Polskiego odsłonięto we wtorek Warszawie pomnik "Chwała Lotnikom Polskim". Uroczystość z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Żwirko i Wigura

28 sierpnia - wzorem ubiegłych lat - obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury - słynnych polskich pilotów - w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego w 1932 r. w Berlinie.

Prezydent, przypominając, że w 2018 r. przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie Lotnictwa Polskiego, podkreślił odwagę i wizję lotników. "Czynili to Polacy wychodzący z trzech zaborów, ale tak bardzo pragnący silnej, nowoczesnej Polski, która realizuje się w najbardziej wówczas współczesnych światowych trendach, a takim, bez wątpienia jednym z najważniejszych trendów było właśnie lotnictwo" - powiedział Duda.

Prezydent zwrócił uwagę na polskie osiągnięcia lotnictwa sportowego, w tym pilotów Żwirki i Wigury, ale również na ofiarność lotników wojskowych - obrońców polskich granic. Wspominał nie tylko pilotów, którzy bohatersko walczyli w wojnie z bolszewikami w 1920 r., w obronie Polski jesienią 1939 roku, a później podczas wojny m.in. w bitwie o Anglię, ale także polskich konstruktorów m.in. bombowca "Łoś". Tego rodzaju samoloty - jak mówił Duda - pokazywały wielki potencjał rozwojowy Polski i potencjał intelektualny polskich inżynierów.

 

Znak pamięci i wdzięczności

Pomnik "Chwała Lotnikom Polskim" - jak ocenił Duda - będzie widomym znakiem pamięci i wdzięczności. "Pamięci i wdzięczności Polski, wszystkich jej byłych, obecnych i przyszłych pokoleń, dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba, dla ludzi, którzy mają odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem, spojrzeć na niego z góry, ale świadczyć także swoją służbę Rzeczypospolitej i innym" - dodał prezydent.

DEON.PL POLECA

Na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik

(Prezydent Andrzej Duda (L) podczas uroczystości odsłonięcia pomnika "Chwała Lotnikom Polskim", 28 bm. na warszawskich Powązkach w ramach obchodów Święta Lotnictwa Polskiego. Fot. PAP/Jacek Turczyk)

Podczas uroczystości, która rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, nad pomnikiem przeleciały samoloty zespołu akrobacyjnego "Biało-czerwone Iskry", "rozpościerając" symboliczną flagę Polski.

W ceremonii wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef KPRM Michał Dworczyk, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, córka gen. Władysława Andersa senator Anna Maria Anders - pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Przybyli również przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowieństwa, weterani II wojny światowej, seniorzy i adepci lotnictwa, mieszkańcy Warszawy.

Odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że polskie lotnictwo tworzą "ludzie zawsze profesjonalni, pełni poświęcenia i zaangażowania w powierzoną im misję". Szef rządu zwrócił uwagę, że pomnik upamiętni wszystkich ludzi lotnictwa - nie tylko tych, którzy zginęli, pełniąc służbę w czasie wojny i w czasie pokoju czy pilotów cywilnych i aeroklubowych, ale także instruktorów, inżynierów i cały personel naziemny.

"Ten monument będzie przypominał nam, współczesnym, i przyszłym pokoleniom o bohaterach przestworzy, którzy tworzyli historię i budowali chwałę polskiego lotnictwa" - dodał.

 

Asy polskiego lotnistwa

Obecny na ceremonii szef MON przypomniał o legendarnych asach polskiego lotnictwa bojowego, m.in. tych, którzy latem i jesienią 1940 r. bronili Anglii przed niemiecką Luftwaffe. Wymienił m.in. pilotów Witolda Urbanowicza, Stanisława Skalskiego i Jana Zumbacha. "Dziś oddajemy im hołd, pamiętamy o ich czynach. Dziś ich postawa stanowi wzór do naśladowania przez obecnych polskich lotników. Dziś siły powietrzne RP bronią polskiego nieba, ale także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO, w ramach sojuszu północno-atlantyckiego" - podkreślił minister.

Przedstawiciel Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. broni prof. pilot Jerzy Gotowała, który w latach 1990-1995 był dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, podkreślił, że polscy lotnicy walczyli - zwyciężając, ale też ginąc - na całym świecie.

Na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik

(Fot. PAP/Jacek Turczyk)

"Ich groby rozsiane są po całym ziemskim globie. Spotkać je można nad Sekwaną, na przedmieściach Londynu, w chłodnych wodach Morza Północnego i Atlantyku, w mroźnych śniegach Syberii i także w gorących piaskach pustyni (...). Ten pomnik zbudowaliśmy wszystkim lotnikom polskim: wojskowym, sportowym, załogom Polskich Linii Lotniczych LOT, szybownikom, spadochroniarzom, baloniarzom, także modelarzom lotniczym - wszystkim tym, którzy z takim trudem podnosili ojczyste niebo" - powiedział generał.

Pierwszy lot bojowy

Z ideą budowy pomnika "Chwała Lotnikom Polskim" wystąpiło m.in. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Stowarzyszenie Lotników Polskich oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.

Monument, którego autorem projektu jest architekt Piotr Kudelski, nawiązuje w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru startującego z symbolicznego pasa. Na pomniku można zobaczyć znak orzełka wojsk lotniczych i lotniczą "gapę", czyli odznakę pilota wojskowego, ale także emblemat "Szkoły Orląt" w Dęblinie, symbol Aeroklubu Polskiego, "Żurawia" Polskich Linii Lotniczych LOT i symbol Polskich Zakładów Lotniczych.

W tym roku minie 100 lat od pierwszego lotu bojowego, który 5 listopada 1918 r. w obronie Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej wykonała załoga w składzie: porucznik pilot Stefan Bastyr (późniejszy kapitan i dowódca lotnictwa lwowskiego) oraz porucznik obserwator Janusz de Baurian.

Polscy lotnicy obrzucili bombami i ostrzelali żołnierzy ukraińskich po ich ataku na Dworzec Główny we Lwowie. W ocenie części historyków datę tę, obok daty 1 listopada 1918 r., gdy Polacy zajęli lotnisko w Krakowie, przyjmuje się jako początek Lotnictwa Polskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik "Chwała Bohaterom"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.