Najpierw analiza, a później decyzja prezydenta

Najpierw analiza, a później decyzja prezydenta
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy emerytalnej po dokładnej analizie treści i trybu prac nad ustawą - powiedziała prezydencka minister Irena Wóycicka.

- Jak każda inna ustawa, ustawa emerytalna będzie analizowana z punktu widzenia jej zgodności z konstytucją. Potem prezydent podejmie decyzję - zapowiedziała Wóycicka. Zaznaczyła, że sprawdzana będzie zgodność z konstytucją zarówno treści ustawy, jak i trybu jej przyjęcia.

DEON.PL POLECA

Wóycicka zastrzegła, że na razie nie może wypowiadać się o trybie prac nad ustawą, gdyż nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny. - Nie możemy mówić o trybie, póki on się nie zakończył. Poczekajmy, aż Senat skończy prace - dodała.

Sejm w piątek uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia oraz zmiany w systemie emerytur mundurowych.

Wóycicka przypomniała, że prezydent był od początku przychylny podwyższeniu wieku emerytalnego, co w efekcie przysłuży się zwiększeniu emerytur Polaków. - Prezydent wielokrotnie podkreślał, że podziwia determinację rządu w przeprowadzeniu tych trudnych społecznie, ale nieuchronnych zmian - zaznaczyła prezydencka minister.

Jak dodała, "prezydent cieszy się też, że znaleziono rozwiązania, które uelastyczniają system i umożliwiają pobieranie częściowej emerytury przed wiekiem emerytalnym dużej rzeszy ubezpieczonych". - Prezydent jest zaangażowany w to, żeby podnoszenie wieku emerytalnego wraz z dodatkowymi elementami weszło w życie. Ale ostateczna decyzja zapadnie wtedy, kiedy ta ustawa zostanie przeanalizowana dokładnie - podkreśliła prezydencka minister.

Pytana, czy prezydent zamierza przed podpisaniem ustawy przeprowadzać kolejne konsultacje, odparła: - Prezydent jest otwarty na rozmowy o reformie emerytalnej, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale nie sądzę, aby były planowane jakieś kolejne konsultacje. Prezydent widzi natomiast potrzebę prowadzenia dialogu o reformach społecznych odpowiadających na zjawiska demograficzne.

Wóycicka zaznaczyła, że "prezydent już wcześniej przeprowadził konsultacje na temat reformy emerytalnej z klubami parlamentarnymi, w kancelarii miały też miejsce debaty poświęcone systemowi emerytalnemu oraz aktywności zawodowej osób starszych".

Odnosząc się do zapowiadanego przez "Solidarność" protestu w sprawie reformy emerytalnej przed Pałacem Prezydenckim prezydencka minister zaznaczyła: - To jest prawo związków zawodowych, aby protestować, dopóki trzymają się prawa. Choć dobrze by było, by protesty te nie zakłóciły radosnego dla kibiców święta, jakim jest Euro 2012.

- W wielu krajach związki zawodowe nie akceptują rozwiązań dotyczących podniesienia wieku emerytalnego, chociaż w naszym przypadku to podniesienie ma też ogromną korzyść dla pracowników, bo niesie za sobą realny wzrost wysokości świadczeń emerytalnych - oceniła minister.

Przebywający z wizytą w Kanadzie premier Donald Tusk zaapelował do związków zawodowych o nieorganizowanie protestów przeciw ustawie emerytalnej w czasie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najpierw analiza, a później decyzja prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.