Największy skok inflacji od roku - oszacował wstępnie GUS

Największy skok inflacji od roku - oszacował wstępnie GUS
Fot. Markus Winkler / unsplash.com

Cel inflacyjny NBP został wyraźnie przebity, inflacja przyspieszyła w w marcu do 3,2 proc. rocznie z 2,4 proc. w lutym. To jej największy skok od ponad roku - wynika z artykułu na portalu rp.pl

"Do przyspieszenia inflacji w marcu przyczyniła się w największym stopniu pierwsza od roku zwyżka cen paliw. Podrożały one o 7,6 proc. rok do roku, podczas gdy jeszcze w lutym potaniały o 3,7 proc. rok do roku. Nieco szybciej niż w lutym drożały też nośniki energii. Ich ceny wzrosły o 4,2 proc. rok do roku, po 4,1 proc. miesiąc wcześniej" - stwierdził w artykule jego autor, Grzegorz Siemionczyk.

W lutym tego roku ceny żywności oraz napoi bez zawartości alkoholu podrożały o 0,5%, rok do roku, po podwyżce o 0,6% w lutym 2021 roku.

Kilka miesięcy temu ekonomiści prognozowali, że inflacja w tym roku będzie "wyraźnie niższa niż w 2020 r., gdy wyniosła średnio 3,4 proc. Ten scenariusz szybko stracił jednak aktualność" - poinformował dziennikarz.

"Kilka miesięcy temu nasza prognoza średniorocznej inflacji CPI w 2021 na poziomie 3,1% wydawała się niektórym skrajnie wysoka. Teraz widać, że była zbyt niska" - to wpis na Twitterze głównego ekonomisty PKO BP, Piotra Bujaka

Jak informuje również portal: "Ekonomiści z mBanku wyliczają, że już w kwietniu inflacja znajdzie się nie tylko powyżej celu NBP, ale też przebije górną granicę pasma dopuszczalnych odchyleń od tego celu, czyli 3,5 proc. Poprzednio zdarzyło się to w marcu 2020 r. W maju inflacja wzrośnie powyżej 4 proc., następnie nieco zmaleje, a od sierpnia znów wróci powyżej 4 proc".

Tutaj mogą Państwo przeczytać całość artykułu "Rzeczpospolitej".

Źródło: rp.pl / tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
8,73 zł
34,90 zł
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Skomentuj artykuł

Największy skok inflacji od roku - oszacował wstępnie GUS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.