Narodowy bez zgody. Inauguracja zagrożona

Narodowy bez zgody. Inauguracja zagrożona
(fot. stadionnarodowy.org.pl)
PAP / pz

W związku z uchybieniami formalnymi i negatywnymi opiniami straży pożarnej i inspekcji sanitarnej, Urząd Miasta stołecznego Warszawy nie wydał w poniedziałek zgody na przeprowadzenie imprezy inauguracyjnej na Stadionie Narodowym 29 stycznia.

Narodowe Centrum Sportu może się odwołać od tej decyzji.

- Droga nie jest dla organizatora zamknięta - zaznaczyła, informując o odmowie, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta Ewa Gawor. Jak podkreśliła, jeśli uchybienia zostaną usunięte i spełnione zostaną wszystkie wymogi formalne, urząd może wydać zgodę na przeprowadzenie imprezy.

- Dziś minął termin określony w Kodeksie Postępowania Administracyjnego i na dziś decyzja jest odmowna. Te same przepisy przewidują jednak możliwość złożenia odwołania i zmiany decyzji, aż do dnia imprezy - tłumaczyła Gawor podczas poniedziałkowego briefingu w Urzędzie Miasta.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa wyraziła jednocześnie nadzieję, że "organizator sobie z tym poradzi" i dodała, że miasto zainteresowane jest przeprowadzeniem imprezy, bowiem pozwoliłaby ona przećwiczyć na przykład pewne warianty komunikacyjne w okolicach stadionu.

Powodem wstrzymania decyzji straży pożarnej i inspekcji sanitarnej jest brak dokumentów z odbioru płyty boiska, która została w grudniu wyłączona z pozytywnie zakończonej procedury odbioru całego obiektu. Decyzja nadzoru budowlanego w sprawie odbioru płyty jest - zdaniem straży pożarnej - niezbędna, bowiem podczas imprezy będzie na niej przebywać część uczestników.

Narodowe Centrum Sportu, które jest organizatorem imprezy, teoretycznie ma czas do niedzieli rano, ale, jak przypomniała dyrektor Gawor, urząd miejski w sobotę i niedzielę nie pracuje i ewentualna decyzja musi być wydana do godziny 16.00 w piątek, 27 stycznia.

Prezes NCS Rafał Kapler jest przekonany, że uda się pomyślnie zakończyć procedury odbioru i impreza odbędzie się zgodnie z planem. Jak powiedziała rzeczniczka NCS Daria Kulińska cały czas trwają przygotowania do niedzielnego otwarcia i organizator nie przewiduje możliwości odwołania imprezy. Jak dodała na terenie stadionu i na jego płycie prowadzone są inspekcje odpowiednich służb, ale procedury formalne są czasochłonne i trudno powiedzieć kiedy wydane zostaną niezbędne pozwolenia. - Nie dopuszczamy możliwości odwołania otwarcia, zdecydowanie potwierdza to także prezes Kapler - powiedziała.

Główna płyta będzie miała nawierzchnię betonową i to właśnie na tym podłożu odbywać się mają koncerty podczas otwarcia stadionu. Od poniedziałku, 30 stycznia, wyspecjalizowana firma rozpocznie rozkładanie murawy. Będzie ona układana z rolek trawy wyhodowanej Holandii. Nawierzchnie trawiaste holenderskiej produkcji odznaczają się, zdaniem fachowców, wysoką jakością, co ma zapobiec kłopotom z utrzymaniem jakości boiska, jakie wystąpiły na stadionie w Poznaniu.

Inauguracyjna impreza na Stadionie Narodowym została zaplanowana pod hasłem "Oto jestem!" i będzie miała charakter widowiska muzycznego z udziałem czołowych polskich zespołów. Niespełna dwa tygodnie później, 11 lutego, na płytę boiska po raz pierwszy wyjść mają piłkarze Legii Warszawa i Wisły Kraków, którzy rozegrają mecz o Superpuchar.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Narodowy bez zgody. Inauguracja zagrożona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.