Nasz Dziennik": Arłukowicz nie ma prawa

PAP / psd

Eksperci prawni Ordo Iuris podkreślają, że minister zdrowia nie ma prawa żądać od szpitali informacji o tym, ile razy lekarze - powołując się na klauzulę sumienia - odmówili udziału w badaniach prenatalnych bądź przeprowadzeniu aborcji, pisze "Nasz Dziennik".

Takie pytanie resort wystosował do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris ocenia to jako próbę łamania praw obywatelskich. Każde żądanie dodatkowych wyjaśnień od lekarza, który skorzystał z klauzuli sumienia, a nawet od dyrektora szpitala, w którym lekarz pracuje, jest swego rodzaju próbą nacisku na to, aby w przyszłości z klauzuli sumienia nie korzystać - oceniają organizacje lekarskie i stowarzyszenia obrońców życia.

Prezes zarządu instytutu Ordo Iuris prof. Aleksander Stępkowski uważa, że sumaryczne wskazanie liczby przypadków powołania się na klauzulę sumienia może prowadzić do naruszenia art. 53 ust. 7 Konstytucji RP zakazującego zmuszania kogokolwiek do ujawnienia światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

- Realizując to polecenie dyrekcja szpitala naraża się na ewentualną odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych lekarza, którego uchylenie się od wykonania świadczeń medycznych ze względów sumienia zostałoby w ten sposób ujawnione - konkluduje prof. Stępkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nasz Dziennik": Arłukowicz nie ma prawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.